Novela o podílu českých potravin na trhu rozděluje zemědělce

Novela o podílu českých potravin na trhu rozděluje zemědělce
21. ledna 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

V relaci 13+ jsme dnes hovořili o novele zákona, která předpokládá postupné zvyšování povinného podílu českých potravin v nabídce velkých prodejen až na 73 procent od roku 2028.

Tato novela, kterou ve středu přijali poslanci, se týká například vajec, mléka, medu, květáku, sýrů nebo čerstvého a chlazeného hovězího, skopového a vepřového masa. Normou se nyní budou zabývat senátoři. Kritika tohoto rozhodnutí zaznívá například z Asociace soukromého zemědělství. Její předseda Jaroslav Šebek ve vysílání Progasu vyjádřil obavu, že přijetí těchto kvót povede ke zdražení potravin. “Tato eliminace nabídky vyvolá snížení zdravé konkurence, což bude mít negativní dopad na cenu zboží,” objasnil Jaroslav Šebek. Jeho oponentem v relaci 13+ byl člen představenstva Agrární komory České republiky Zdeněk Jandejsek. Ten se domnívá, že v současnosti ceny zboží v českých obchodech zvyšují zahraniční dovozci. Ti podle Jandejska zároveň také z trhu vytlačují české producenty. Tento stav podle příznivců schválených kvót může vést ke ztrátě soběstačnosti České republiky.

Že není na českém trhu vše v pořádku, potvrdil i předseda Asociace soukromého zemědělství Šebek, který upozornil, že český potravinářský a zemědělský průmysl se orientuje především na velké producenty. Podle jeho názoru tuto nepříznivou situaci nevyřeší novela stanovující podíl českých potravin v obchodech. “Pokud bychom chtěli českému trhu pomoci, musela by se věnovat větší péče menším farmám a menším zpracovatelským podnikům a musel by se podporovat rozvoj lokálního trhu. Řešením tohoto stavu ale určitě není to, že se zavede kvóta na potraviny ze zahraničí. Naopak se tyto nešvary jen prohloubí,” uvedl ve vysílání Radia Proglas Jaroslav Šebek. 

Ten také upozornil na to, že novela zákona porušuje jednotný evropský trh: “Jedná se o nepřijatelný zásah do primárního unijního práva, což tak také vyhodnotí evropský soudní dvůr. Domnívám se, že tato novela představuje politický kalkul stran jako SPD a ANO, protože jakmile dojde k tomu, že Evropská unie bude tento zákon rozporovat, začnou někteří politici mluvit o tom, že Brusel kazí jejich bohulibé snahy,” objasnil svůj postoj předseda Asociace soukromého zemědělství.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Sára byla devadesát let stará (1976); Autor: Pärt Arvo; Sóla: Leonard Sarah - soprán, Covey-Crump Rogers, Potter John - tenor, Bowers Christopher - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony