Nezastavit sportovní dění - s činovníkem Orla o vrcholných akcích i běhání

Nezastavit sportovní dění - s činovníkem Orla o vrcholných akcích i běhání
21. ledna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

"Je dobře, že se profesionální sport spustil a odehrají se, i když v nějaké bublině, jednotlivé zápasy nebo i celé šampionáty, jako teď v házené, přestože pro nás skončilo mistrovství světa takto neslavně," řekl Michal Možný z křesťanské sportovní organizace Orel. Hovořili jsme s ním o dopadu současné koronavirové situace na amatérský i profesionální sport, a to v souvislosti s některými sportovními událostmi posledních dnů, například startem hokejové NHL nebo zmíněným házenkářským mistrovstvím bez účasti původně kvalifikovaného českého týmu.

"Nějaký vliv na regulérnost soutěží to může mít, ale ty výchozí podmínky jsou pro všechny stejné," hodnotí Michal Možný a připomíná běžná opatření profesionálních sportovců, kteří se před soutěžemi izolují od okolí, aby se chránili před nákazou. Dodává, že nelze obecně zhodnotit, zda mají výsledky současných soutěží sloužit pro kvalifikace na turnaje, postup do vyšší soutěže a podobně, výchozí podmínky jsou u každého sportu jiné. "Třeba u hokejové extraligy pro tento ročník bylo to zrušení sestupu asi logickým krokem, zase kvóty závodníků pro příští ročník jsou něco jiného," zmiňuje příklad ze Světového poháru v biatlonu.

Po jarním lockdownu se orelské organizaci podařilo dohrát v pozdějším termínu 13. ročník florbalové ligy a na podzim zahájit i ten nynější, za současných platných nařízení ale soutěž pokračovat nemůže. "Máme různé scénáře a uvidíme, jak bude situace dál vypadat. Budeme čekat, jak se vyvinou jednotlivá vládní nařízení a budeme se snažit naší základně i široké veřejnosti sport vrátit při dodržení platných ustanovení," říká k tomu Michal Možný a zmiňuje pozitivní zkušenost z organizování běžeckých závodů, kdy mají účastníci možnost absolvovat trať individuálně a změřený čas porovnají se soupeři. "Myslím, že to plně odpovídá smyslu toho, aby lidé sportovali, aby byli venku, zde navíc s tou možností srovnání s dalšími běžci, byť jen na dálku po internetu," zmiňuje orelský činovník. V relaci 13+ zmínil, že nemoc covid-19 v současnosti postihla starostu Orla, poslance Stanislava Juránka. "Doufejme, že nejenom on, ale i celá společnost se z toho dostane a vyléčí," uvedl k tomu Michal Možný.

NyníRanní proud
Píseň: Podzim, podzim přichází (Engine, Engine Number Nine) (1975); Interpret: Grossmann Jiří; Album: Grossmann Jiří: Své banjo odhazuji v dál
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Plus
07:10Ranní proud
07:45Hudební kompas: The...
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud