Netolický a Bělobrádek k neprodloužení nouzového stavu: Chaos nenastane

Hejtman Netolický a poslanec Bělobrádek k

Pořad v souvislostech


Kraje a neprodloužený nouzový stav + výročí setkání papeže Františka s patriarchou Kirillem
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme

Kandidatura Hany Lipovské za Volný blok do Poslanecké sněmovny

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

Politická krize v Tunisku
Audioarchiv
12. února 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Poslanci neschválili vládní žádost o prodloužení nouzového stavu, právního nástroje, který je nepřetržitě aktivní od začátku října. O důsledcích této situace jedná vláda a zabývat se jí má také Asociace krajů – někteří hejtmani chtějí vyhlásit stav nebezpečí nebo požádat vládu o nové vyhlášení nouzového stavu. V relaci 13+ jsme o tom hovořili s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým (ČSSD) a s náměstkem hejtmana sousedního Královéhradeckého kraje a poslancem Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL).

Nemám pocit, že by hlavním viníkem této situace byl ministr zdravotnictví či jiní ministři, ale kritika se snesla především na Andreje Babiše. A já myslím, že je to logické, protože jeho arogance, přístup, chování, urážky, narážky a další aspekty, které na to mají vliv, vedly poslaneckou sněmovnu k tomu, že se našla většina, která už tento styl odmítá,“ komentoval situaci kolem včerejšího hlasování poslanců sociální demokrat Netolický, který patří ke kritikům vládního angažmá ČSSD. Popsal i své konkrétní osobní zkušenosti s předsedou vlády, jeho stylem komunikace a kompetencemi, které podle pardubického hejtmana nejsou dostatečné, a to často v základních věcech. Netolický zopakoval, že vidí dvě roviny problému: politickou a věcnou, přičemž v poslední době na různých platformách vyzýval k návratu k debatě věcné.

Přestože podle Bělobrádka hrály při hlasování o prodloužení nouzového stavu také roli výhrady vůči osobě premiéra, hlavní problém vidí jinde: „Tak, jak to vláda v současné době dělá, to prostě nefunguje. Opatření jsou, ale situace není dobrá. To bylo to primární. Druhá věc je, že jsme byli konstruktivní a nabídli jsme řešení, ale pan Babiš se tím vůbec nezabýval, arogantně to hodil ze stolu a nezajímala ho kvalita, nezajímala ho věcnost.“ Bělobrádek uvedl, že ministry dokonce lituje, protože se jim předseda vlády do jejich práce „motá“. 

S twitterovým vyjádřením lidoveckého hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, že vládní diletanství není důvodem pro zrušení nouzového stavu, Bělobrádek nesouhlasí, ale chápe ho. Zejména proto, že hejtman zastává specifickou úlohu v krizovém managementu kraje, na rozdíl například od náměstka, což je Bělobrádkova funkce v rámci kraje královéhradeckého.

Pardubický hejtman Netolický hovořil o tom, co se zrušením nouzového stavu změní pro kraje. Ty mohou vyhlásit stav nebezpečí, který je podle něj ale jen „měkkou formou nouzového stavu“ – klade větší nároky na odůvodňování opatření, komplikuje jejich vymahatelnost a v důsledcích znamená pro kraje i finanční zátěž. Netolický také potvrdil, že s vysokou pravděpodobností vládu o nouzový stav požádá, respektive o jeho znovuzavedení.

Na závěr diskuse se Bělobrádek i Netolický shodli, že klíčovým krokem je nyní revize a vyhodnocení dosavadních opatření, která byla často zaváděna plošně a chaoticky, bez zpětné vazby.

Poslechněte si páteční 13+ z audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony