Nerudová: Tempo růstu dluhu je alarmující. Investovat bychom měli do digitalizace a zelené ekonomiky

Nerudová: Tempo růstu dluhu je alarmující. Investovat bychom měli do digitalizace a zelené ekonomiky

Pořad v souvislostech


Státní dluh a nová slovenská vláda
Budeme vysílat

Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Strašák jménem preeklampsie

Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové

Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
31. března 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Státní dluh by měl letos překonat hranici dvou a půl a v roce 2023 tří bilionů korun. Za tři roky se tak zvedne zhruba o polovinu. Informace lze vyčíst z publikace Státní rozpočet v kostce, kterou pro širokou veřejnost připravilo Ministerstvo financí. Státní zadlužení výrazně stoupá už od loňského roku, kdy proti plánu významně narostl schodek státního rozpočtu kvůli hrazení dopadů pandemie koronaviru.

Trajektorie nárůstu státního dluhu, dluhová spirála, do které se dostáváme, je dechberoucí. Podívá-li se člověk na státy s podobnou trajektorií, jako je třeba Francie, můžeme vidět, kam až to může vést,“ hodnotila pro pořad 13+ růst státního dluhu ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a doplnila: „Tempo růstu je alarmující, vláda navíc nemá žádnou představu, jak veřejné finance konsolidovat, a ani nenastoupila procesy, které by ke konsolidaci vedly. Ve zprávě s koncepcí konsolidace, která byla součástí návrhu státního rozpočtu, se vláda omezila na lakonickou větu, že to bude úkolem další vlády. Ale to už je strašně pozdě.“

O možných investicích české vlády v příštích měsících Nerudová říká: „Česká republika dostane velký balík dluhových peněz v rámci nového evropského rozpočtu. (…) V něm jsou nastaveny priority jako digitalizace, vzdělávání, zelená ekonomika – to jsou všechno oblasti, do kterých by měla Česká republika investovat. Jsem ráda, že v národním plánu obnovy došlo k posunu (...) a že jsme se tak posunuli od investic do betonu k investicím do lidí.

Kde by naopak měla česká vláda šetřit? A v čem by mohlo Česku prospět zeštíhlení státního aparátu? I to se dozvíte při poslechu celého záznamu dnešního vydání pořadu 13+. V jeho druhé půli jsme také probrali aktuální politickou situaci na Slovensku a nově vznikající vládu pod vedením Eduarda Hegera.