Nemůžeme přemýšlet nad cenami ropy a plynu, když Ukrajině na cestě k demokracii brání ruské tanky

Nemůžeme přemýšlet nad cenami ropy a plynu, když Ukrajině na cestě k demokracii brání ruské tanky

Pořad v souvislostech


Postoj EU a ekonomické dopady války na Ukrajině, rozhovor s Josefem Pazderkou z místa konfliktu, otázky mezinárodního práva
Budeme vysílat

Centrum Locika
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
3. března 2022 13+ Autor: Ondřej Havlíček

O tom, proč sankce nemohou zastavit ruské tanky a proč jsou přesto potřeba, o symbolické důležitosti odpojení Ruska od systému SWIFT i o dopadech sankcí na obyčejné Rusy a Evropany mluvil v pořadu 13+ europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

„Žádné finanční, obchodní ani osobní sankce, které západní státy zavedly, nejsou schopny zastavit tanky. Ty brzdí vojenské akce statečných Ukrajinců. (…) Sankce ale musí poškodit ruskou ekonomiku tak, aby Rusko vidělo, že takové protiprávní chování je naprosto nepřijatelné," komentoval postup západních zemí bývalý viceguvernér České národní banky Niedermayer a dodal, že sankce také musí ukázat snahu Západu udělat vyjma vojenské pomoci vše pro to, aby agresi zastavil.

Při uplatňování sankcí přitom podle Niedermayera nemohou Evropané hledět na vlastní pohodlí: „V okamžiku, kdy se jednoznačně hlásíme k tomu, že Ukrajina je země, která se chtěla vydat na cestu ke svobodě a demokracii, a tu cestu se jí snaží překřížit ruské tanky a rakety, nemůžeme přemýšlet nad tím, co se stane s cenami plynu a ropy. Musíme přijmout opatření, která tuto šílenou agresi zastaví.“ Europoslanec přitom upozornil, že pokud Rusko nebude zastaveno ve své agresivní politice, budou jí podle něj brzy přímo ohroženy také členské země Evropské unie.

Ta zažívá v posledních dnech nebývalou shodu na společném postupu a podle Niedermayera může jít o jeden ze zlomových bodů v její historii. Za ještě důležitější ale považuje transatlantickou spolupráci, která vedla k bezprecedentnímu odmítnutí ruského postoje v OSN. „Tentokrát to není Západ a Východ, bohatí a chudí. Panuje jednotnost v tom, že toto (vojenská agrese, pozn. red.) je ve světě 21. století nepřijatelné,“ doplnil Niedermayer.

Záznam celého rozhovoru poslouchejte v našem audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.