Nemůžeme mít ekonomiku zavřenou donekonečna, říká ředitelka živnostenské asociace

Nemůžeme mít ekonomiku zavřenou donekonečna, říká ředitelka Asociace podniků a živnostníků

Ústavní soud zrušil část dřívějších usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. Vláda podle něj dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč mají jiné ze zákazu výjimku. O tom, co z toho konkrétně pro provozovatele malých obchodů plyne, jsme v pořadu 13+ hovořili s generální ředitelkou Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP) Evou Svobodovou.

Stejně jako prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza je také Eva Svobodová pro to, aby se maloobchodníkům dostalo od státu odškodnění. „Nyní jsou už bez zdrojů, vyčerpali všechny své rezervy. A co se týče vyjednávání s bankami ohledně úvěrů či leasingů, je to velmi problematické, protože banky jsou neoblomné a oni se dostávají do velmi nepříjemné situace. Odškodnění je tedy na místě,“ uvedla.

Svobodová je také pro to, aby se maloobchod v dohledné době uvolnil. Zdravotní nebezpečí v tom nespatřuje: „Zákazníci se „rozmělní“ do více míst, drobní podnikatelé a obchodníci jsou schopni lépe uhlídat tu povolenou plochu 15metrů čtverečních na osobu. Lidé se v malých obchodech chovají disciplinovaněji než ve velkých řetězcích. Jsme toho svědky v supermarketech, které sice říkají, že zvládají všechna opatření ohlídat, ale ve skutečnosti nedokážou zákazníky přinutit, aby respektovali odstup dvou metrů.“ 

Generální ředitelka AMSP se neobává ani toho, že by po znovuotevření obchodů vypukla masivní nákupní horečka: „Lidé se obávají, omezují nákupy na minimum. (…) Navíc nastupuje krize, kdy lidé začínají šetřit, zbytečně neutrácejí a zvažují, co si koupí. Na druhou stranu souhlasím, že je třeba vše pečlivě zvážit, maloobchodníky na to dopředu připravit. Velkou vlnu ale neočekáváme.“

Svobodová také oceňuje spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu, s nímž se podle ní dá „racionálně vyjednávat“. Naproti tomu za komplikovanou považuje komunikaci s vládním rezortem zdravotnictví, respektive s epidemiology. K problému přistupují dle jejího mínění příliš restriktivně a nepřihlížejí k názorům lidí z praxe. „Nemůžeme donekonečna mít ekonomiku uzavřenou, jakkoliv si uvědomujeme bezpečnostní rizika,“ uzavřela generální ředitelka AMSP.

 

Celý záznam rozhovoru s Evou Svobodovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony