Nemocniční kaplan: Řešme naše vztahy tady a teď

Nemocniční kaplan: Řešme naše vztahy tady a teď

Pořad v souvislostech


Zprávy Proglasu, počasí
Budeme vysílat

Zprávy Proglasu, počasí
Zprávy Proglasu, počasí
Zprávy Proglasu, počasí
Vysílali jsme

Zprávy Proglasu, počasí
Zprávy Proglasu, počasí
Zprávy Proglasu, počasí
Audioarchiv
26. října 2020 13+ Autor: Jana Kuklová

Ve zpravodajské relaci 13+ jsme se dnes na Proglasu věnovali aktuální situaci v nemocnicích, které se kvůli pandemii koronaviru blíží k hranici svých kapacit.

Tato situace se také dotkla vizovické nemocnice provozované řádem Milosrdných bratrů. Ta nabídla zlínské nemocnici přijetí dvaceti necovidových pacientů, aby se tak ve Zlíně uvolnilo místo pro nakažené koronavirem. “Část našich pacientů, o které se mohou starat jejich blízcí jsme propustili do domácí péče. Samozřejmě nás v tom, kolik nemocných přijmeme, omezuje velikost budovy naší nemocnice. Situaci tak budeme řešit i s pomocí přistýlek. S navýšením personálních kapacit jsme se zatím vyrovnali tak, že jsme ve Vizovicích momentálně úplně zrušili rehabilitaci a tamní personál jsme přesunuli na výpomoc zdravotním sestrám,” popisuje současnou situaci převor Milosrdných bratrů Martin Macek.

V rozhovoru s Martinem Mackem jsme se také věnovali evropské solidaritě. “Na jaře jsme pro naše bratry v Itálii nebo Španělsku zorganizovali sbírku, ve které se nám podařilo vybrat šest milionů korun. V současné chvíli se nám naopak tito bratři ozývají s dotazy, jak to zvládáme, protože nyní prožíváme podobnou situaci, které museli oni čelit v jarních měsících,” uvedl pro vysílání Radia Proglas převor Milosrdných bratrů.

V relaci 13+ jsme se také ptali nemocničního kaplana a premonstráta Marka Drábka, zda pacienti umírající kvůli onemocnění covid-19 mají možnost se rozloučit se svojí rodinou. “I k těmto pacientům samozřejmě může přijít duchovní, pomodlit se s nimi a zaopatřit je. Je ale omezena pravidelná duchovní služba. To se ale týká všech nemocničních oddělení. K umírajícím pacientům mohou stále přijít a rozloučit se rodinní příslušníci. Samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních pravidel,” objasňuje nemocniční kaplan Marek Drábek a dodává: “Berme současnou situaci jako výzvu, abychom naše vztahy řešili tady a teď a abychom nenechávali zapadnout Slunce nad naším hněvem. Buďme připravení na to, že se kdykoliv může stát, že se od sebe odloučíme a že se už víckrát neuvidíme.”

Pater Marek Drábek také hovořil o tom, jak se nyní vyrovnat s omezeným počtem osob, které se smí zúčastnit pohřbu. “Rituál rozloučení můžeme uchopit různými způsoby. Můžeme se například rozloučit v rámci rodiny; zapálit za zemřelého svíčku nebo poděkovat za jeho život;Způsoby můžou být různé, ale vždy jde o rozloučení a o odevzdání toho, kdo zemřel, do rukou Nejvyššího.”

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony