Německá CDU hledá předsedu pro éru po kancléřce Merkelové

Německá CDU hledá předsedu pro éru po kancléřce Merkelové
15. ledna 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Začíná dvoudenní online sjezd křesťansko-demokratické unie v Německu, jehož účastníci vyberou nové vedení historicky nejúspěšnější politické strany v poválečné spolkové republice. Mírným favoritem předsednické volby je podle průzkumů někdejší šéf poslanecké frakce CDU Friedrich Merz, proti němu kandidují premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru spolkového sněmu Norbert Röttgen.

V Německu se letos konají parlamentní volby a podle komentátorů není jisté, zda CDU nepřenechá kandidaturu na premiéra sesterské CSU, s níž tvoří volební koalici. "Angela Merkelová zastínila po dlouhá léta všechny ostatní osobnosti v CDU a CSU a když už si sama vybrala Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, tak ta si pokračování rozmyslela," poznamenal v relaci 13+ politolog plzeňské Západočeské univerzity Přemysl Rosůlek se zmínkou minulé předsedkyně, která se vedení strany ujala na konci roku 2018, ale loni se funkce vzdala. "CDU je teď dost rozdělena a ti kandidáti na předsednický post vystihují frakce, které ve straně jsou," dodává politolog. Podle něj do výběru stranického předsedy zasahuje i vývoj kolem koronavirové krize, zejména pokud jde o růst preferencí Armina Lascheta, jehož blízkým spojencem je pozitivně vnímaný ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Bude mít Friedrich Merz, pokud se stane předsedou, sílu posunout stranu od centristického směřování z éry Angely Merkelové ke konzervativnímu proudu? Jsou současné vysoké preference strany přechodným jevem, nebo se i na CDU projeví proměna německé politické scény z posledních let? Jaké faktory hrají roli při nominaci volebního lídra, tedy kandidáta na kancléře? Poslechněte si odpovědi Přemysla Rosůlka v relaci 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony