Nejde jen o řezání dřeva, ale hlavně o vztahy s místními, říká koordinátor SummerJobu

Nejde jen o řezání dřeva, ale hlavně o vztahy s místními, říká koordinátor SummerJobu
7. července 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Další ročník SummerJobu uspořádali mladí z hnutí Fokoláre i navzdory letošním koronavirovým omezením. Letní brigáda se službou místním obyvatelům v okrajových částech republiky se tentokrát namísto hromadného výjezdu do jednoho regionu koná v menších skupinkách v různých oblastech. V pořadu 13+ jsme hovořili s koordinátorem Janem Špaňhelem, který vyrazil do Benešova nad Černou v Novohradských horách.

Je nás přibližně 22 a v Benešově pracujeme hlavně u seniorů, letos je to hlavně řezání a štípání dřeva, aby bylo připravené na zimu, nebo sekání trávy křovinořezem. Zvelebujeme tu ale i tenisový kurt základní školy,“ popsal Jan Špaňhel aktuální náplň činnosti svojí skupiny. „Ideálně bychom byli v Benešově loni i letos v počtu asi 150 účastníků na celý týden. Loni jsme tam ani nejeli, protože místní měli z koronaviru strach. Letos jsou ale rádi, že tu aspoň těch 20 brigádníků je. Můžeme obnovit komunikaci a vztah s nimi,“ doplnil.

Smyslem SummerJobu podle něj není jen samotná fyzická práce, ale také evangelizace. „Jde o to, abychom žili svůj život ve víře i mezi místními obyvateli. Tedy nejen nařezali dřevo, ale popovídali si s místními, aby nám řekli, jak žijí své radosti i těžkosti.“ Jan Špaňhel dále vysvětlil, že v dobách před koronavirem bylo zvykem pořádat doplňující kulturní program, na který se mohli sjet místní z regionu a setkat se jak se samotnými dobrovolníky, tak mezi sebou navzájem.

Důležitá je pro pořadatele podle něj také zpětná vazba od lidí, kterým účastníci SummerJobu pomáhají: „Ta je podle mě nejautentičtější, když od nich odjíždíte a ta babička či děda vám srdečně děkují, že jste tam byli a něco odpracovali. Druhá vazba je od starostů a místostarostů obcí, kde pracujeme. Pokud se to daří, jsme na daném místě tři roky po sobě. Po třetím roce si dáme s nimi schůzku a snažíme se poslouchat zpětné reakce z jejich strany. Co se jim líbilo a nelíbilo, co by zlepšili a zda jsme schopni vzájemný vztah udržet i do budoucna.

Celý rozhovor s koordinátorem SummerJobu Janem Špaňhelem si můžete poslechnout v audioarchivu.

foto: Pixabay.com

NyníHudební siesta
Skladba: Vzpomínky na letní noc v Madridu; Autor: Glinka Michail Ivanovič; Dirigent: Mališev Leonid; Soubor: Petrohradský komorní orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Jak se vám líbí