Morální teolog: Politik má právo na soukromí, demonstrace patří do veřejného prostoru

Morální teolog: Politik má právo na soukromí, demonstrace patří do veřejného prostoru
15. února 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Ukazují současné demonstrace proti vládním politikům u jejich bydliště - o víkendu u ministra školství Roberta Plagy, předtím u ministra zdravotnictví Jana Blatného nebo premiéra Andreje Babiše - hranice svobody projevu? Má být soukromí politiků nedotknutelné? "Myslím, že z hlediska zákona tohle člověk možná udělat může, ale neměl by chtít to dělat. Není to vhodné," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) předtím, než jsme tuto záležitost otevřeli s morálním teologem Liborem Ovečkou.

Také on se domnívá, že "taková forma protestu není vhodná, protože narušuje soukromí politika. Jako každý člověk má na soukromí právo a musí ho mít, aby mohl dělat politiku. Bez ohledu na to, zda mají demonstranti pravdu, či nikoli, by se měla zachovat určitá forma demonstrace ve veřejném prostoru, s veřejností a na veřejnosti," vyjádřil Libor Ovečka k shromážděním, která svolavatelé na sociálních sítích cíleně směřují k bydlišti politiků. 

Dodal, že křesťanská perspektiva může tuto záležitost měřit tzv. zlatým pravidlem (dělat druhým to, co chceme, aby konali nám, a nejednat tak, jak nechceme, aby s námi jednali druzí). V úvahu je také ale možné vzít novozákonní zmínky o tom, jak se Ježíš při svém veřejném působení uchyloval do soukromí. "Pořád byl v kontaktu s mnoha lidmi, ale měl také své chvíle, kdy se uchýlil na opuštěné místo, aby byl sám a mohl se nerušeně modlit a přemýšlet. Tohle potřebuje každý člověk," připomíná morální teolog působící na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Dodal, že i v případě politiků, jejichž soukromá sféra je do určité míry omezená, základní požadavek na nedotknutelnost soukromí trvá a politická diskuse má probíhat na veřejné půdě. "Tam ten politik vydá počet ze svých skutků. Pak se ale zase sebere a jde domů," popsal Libor Ovečka vymezení soukromého a veřejného prostoru.

Měla by podle něj být také církev subjektem, který na podobné jevy v politické kultuře upozorní a vymezí se vůči nim? Podle Libora Ovečky to vyžaduje celkovou hodnověrnost církevního vyjadřování ve veřejném prostoru. "To, co říkají představitelé církve či jiné autority nebo i ti demonstranti, musí mít určitou formu a musejí to být věci, které jsou ověřitelné. Ne tam prosazovat svou vlastní ideologii," uzavřel morální teolog.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony