Mluvčí Charity ČR Oulík: Prioritou je zachování všech našich služeb

Mluvčí Charity: Prioritou je zachování všech našich služeb
10. listopadu 2020 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Podle mimořádného opatření platného od středy 4. listopadu mají pobytová sociální zařízení povinnost každých pět dní testovat zaměstnance i klienty na nákazu koronavirem. První testy měly být hotové nejpozději ve středu 11. listopadu, mnohá zařízení ale během pondělí hlásila, že testovací sady zatím neobdržela a do středy pravděpodobně ani testovat nezačnou. Podle České tiskové kanceláře byly během noci na úterý rozvezeny testy do 440 zařízení. O této situaci jsme v dnešní relaci 13+ hovořili s mluvčím Charity ČR Janem Oulíkem.

Testy už do některých našich zařízení dorazily, do jiných zatím ne, ale každopádně jsou na cestě a my máme radost, že se s testováním začne,“ popsal aktuální situaci Jan Oulík a dodal, že prioritou Charity v těchto dnech je zachování všech jejích služeb.

Na opatření nařizující pravidelné testování jsme dlouho čekali a jsme rádi, že k tomu dojde. Navíc bychom ale chtěli, aby byli testováni i pacienti, které přijímáme do domácí péče nebo abychom si je mohli testovat sami,“ doplnil Oulík a ujistil, že Charita je v kontaktu také s Ministerstvem zdravotnictví a řeší situaci a možnost testování těchto pacientů i po právní stránce.

Musíme naše klienty i pracovníky chránit a ve chvíli, kdy se u někoho vyskytne nákaza, musíme takového člověka v rámci možností izolovat od ostatních, aby nedocházelo k dalšímu přenosu nákazy,“ vysvětlil mluvčí Charity ČR, která je jedním z největších poskytovatelů sociálních služeb v tuzemsku.

Jak bude testování omezovat podmínka, že se testy mohou provádět jen ve zdravotnictví? A přišlo plošné testování v zařízeních sociální péče včas, nebo vláda zaspala? I to se dozvíte při poslechu celého rozhovoru s Janem Oulíkem, který zazněl v dnešním vydání rozšířené zpravodajské relace 13+.

NyníPísně
Píseň: Ponha aqui o seu pézinho (Put Your Little Foot Here) (2002); Interpret: Rosa Dona; Album: Rosa Dona: Segredos
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět
16:44Písně
16:55Hrajte, kapely!