Miroslav Kalousek: Jsem na vrcholu sil, na politice se chci podílet i nadále

Miroslav Kalousek: Jsem na vrcholu sil, na politice se chci podílet i nadále
20. ledna 2021 13+, Události Autor: Anežka Jakubcová

Miroslav Kalousek po téměř 23 letech končí ve vysoké politice. Už dříve avizoval, že v podzimních sněmovních volbách nebude kandidovat, včera však předčasně složil poslanecký mandát a ústup do pozadí tak uspíšil. Pořad 13+ přináší rozhovor s Miroslavem Kalouskem i komentář publicisty Jindřicha Šídla.

Miroslav Kalousek je politický matador "ze staré školy", kterého jedni milují a druzí nesnáší, zdatný řečník, který svými výstupy baví ostatní i sám sebe, tvář a hlas dvou politických stran. A do včerejška poslanec Parlamentu ČR.

Složení mandátu vysvětluje tím, že už nyní na půdě poslanecké sněmovny probíhá kampaň před podzimními volbami a že by se těchto debat měli účastnit ti, kteří se i nadále budou ucházet o politickou moc, což on není. Vyvrátil, že by jeho krok měl i jiný důvod, např. vnitrostranické spory nebo únavu: "Únava? Jsem na vrcholu sil," komentoval se smíchem. Poslaneckou sněmovnu označil za jedno z mála férových míst, kde se může opozice svobodně vyjadřovat: "Je to naprosto logické a takticky správné, aby zde vystupovali ti, kteří budou kandidovat."

K blížícím se sněmovním volbám Kalousek uvedl: "Koalici demokratických stran jsem si přál už v roce 2016. Kdyby k tomu byl ten prostor a vůle, jsem přesvědčen, že by země nebyla v takovém stavu, v jakém je dnes. Lepší pozdě než později. Jsem rád, že se dala dohromady (pozn.red.: koalice SPOLU), jsem členem jedné z koaličních stran a pevně věřím ve volební vítězství." Potvrdil také, že jeho odchod z poslanecké sněmovny neznamená úplný konec v politice.

Politický komentátor Jindřich Šídlo, s nímž jsme osobnost a kariéru Miroslava Kalouska rozebírali, predikuje: "Miroslav Kalousek neodchází, v politice bude a my ho nepochybně uvidíme. (...) Tato éra posledních deseti let skončí, až skončí mandát prezidentu Zemanovi a Andrej Babiš přestane být ministerským předsedou. Čímž neříkám, že se to má stát, nebo je to mé přání. Ale teprve to bude konec období, do kterého jako významná osoba spadá Miroslav Kalousek."

Celý rozhovor s Miroslavem Kalouskem a komentář Jindřicha Šídla si poslechněte ze záznamu. Středeční relaci 13+ najdete jako vždy v archivu.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro flétnu a basso continuo g moll - Larghetto; Autor: Richter František Xaver; Sóla: Válek Jiří - flétna, Knoblochová Monika - cembalo, Nouzovský Petr - violoncello
02:00Za 5 pět
02:46Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
05:00Varhanní hudba
05:30Písničky pro sváteční...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony