Ministr zemědělství Nekula: Naší prioritou je, abychom měli kvalitnější a zdravější potraviny

Ministr zemědělství Nekula: Naší prioritou je, abychom měli kvalitnější a zdravější potraviny
14. ledna 2022 13+, Události Autor: Anna Janošková

Jaké záměry má vláda v oblasti zemědělství, jak vnímat spor o rozdělení zemědělských dotací a jaká opatření přijmout v souvislosti s klimatickou změnou? Hostem 13+ byl ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL.

Poslanecká sněmovna po více než dvaadvacetihodinovém jednání vyslovila důvěru vládě Petra Fialy. Po nejdelší takové schůzi v historii České republiky přijal pozvání do pořadu 13+ ministr zemědělství současné vlády Zdeněk Nekula. Tématem rozhovoru bylo nejen dění v dolní komoře parlamentu, ale i hlavní vládní priority a změna zemědělských dotací pro velké podniky.

Podle Zdeňka Nekuly je v současné době důležitým tématem nový strategický plán společné zemědělské politiky, s čímž souvisí i změna zemědělských dotací pro velké podniky. „Komunikujeme se všemi nevládními zemědělskými organizacemi. Jde mi o to, aby se dotační kyvadlo dostalo více do rovnovážné polohy, abychom podpořili více malé a střední zemědělce. I ti velcí hráči se dostanou k dotacím, jen je potřeba se na to dívat ze širšího pohledu,“ řekl v pořadu 13+ ministr zemědělství Nekula.

Jako hlavní prioritu resortu vidí šetrnější zacházení s krajinou, díky kterému získají obyvatelé Česka nejen kvalitnější a zdravější potraviny, ale také čistší vodu a nárůst krajinných prvků. „Už v současné době dochází k rozdělování velkých lánů polními cestami a stromořadími a bude jich jen více. Chceme, aby byl celý zemědělský sektor zelenější," řekl Nekula. Navíc jde podle něj o vizi sdílenou i s Evropskou unií, což je dobrým předpokladem pro nadcházející předsednictví Česka v Radě EU.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v audioarchivu nebo v podcastových aplikacích.