Milion dávek vakcíny proti covidu za týden? Nejde o počet nul, říká František Duška

Milion dávek vakcíny proti covidu za týden? Nejde o počet nul, říká František Duška

Pořad v souvislostech


Iniciativa Lékaři pomáhají Česku a komunikační manuál Evropské komise
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv
1. prosince 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Podat za týden posilující očkovací dávku proti koronaviru jednomu milionu lidí a tím přispět ke zlepšení situace přetíženého zdravotnictví – takový cíl si vytyčila iniciativa Lékaři pomáhají Česku. Její představitelé vyzvali zdravotníky, aby nabídli své kapacity pro očkování, o pomoc požádali i dobrovolníky. Iniciativu včera podpořili nastupující premiér Petr Fiala a předseda vlády v demisi Andrej Babiš při společném vystoupení. Není plán příliš ambiciózní? Jak milionu podaných dávek docílit? A co znamená společné vyjádření dvou premiérů z opačných politických táborů? Ptali jsme se zástupce iniciativy Lékaři pomáhají Česku Františka Dušky, proděkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, přednosty Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a člena mezioborové skupiny pro epidemické situace MeSES.

Prvotními ohlasy v podobně přihlášených 302 lékařů, 24 dětských lékařů, 68 sester a více než 200 dalších dobrovolníků je Duška pozitivně překvapen, ne každý kolega má podle něj kapacitu se nad rámec své agendy věnovat dalším věcem. Společná podpora dvou premiérů, jinak výrazných politických soupeřů, z jeho pohledu vysílá dvě důležité zprávy: "Ta první je, že je situace opravdu vážná. A ta druhá, že jakkoli mají odcházející a nastupující týmy rozdílné pohledy na opatření k řešení pandemie, očkování je věc, na které se všichni ve velmi širokém spektru, snad kromě extremistů, shodují."

K tomu, zda je vzhledem ke komplikovanosti logistiky reálné dosáhnout cíle milionu podaných dávek vakcíny proti covidu-19 za týden, Duška poznamenal: "Nejde o počet nul, jde o to, aby se podalo co nejvíce dávek. (...) Líbí se mi myšlenka kombinace znovuotevření velkokapacitních očkovacích center ve městech, kde v červnu bylo 120 tisíc dávek za den, což je super, a zapojení ambulantních specialistů na periferiích. (...) To je šance dostat vakcínu k těm, kteří by ji chtěli a pro které je ještě nedostupná." Jedná se podle něj např. o seniory, jejichž praktičtí lékaři z nějakého důvodu neočkují a kteří to do velkokapacitních center mají daleko, proto dosud systémem proklouzávali, zatímco nyní by jim vakcínu mohl podat ambulantní specialista, např. zubař, kterého tak jako tak navštěvují.

Důvody, proč i očkovaní končí v nemocnicích, vysvětluje docent Duška metaforou o propadávání dírami ementálu, spoléhání se na monoklonální protilátky zase analogií s využíváním záložního padáku. Poslechněte si celý rozhovor pro pořad 13+ z audioarchivu nebo jako podcast.