Milan Tesař: František Nedvěd byl svému bratru Janovi tím, čím byl Garfunkel Simonovi

Milan Tesař: František Nedvěd byl svému bratru Janovi tím, čím byl Garfunkel Simonovi

Pořad v souvislostech


Šluknovský výběžek po bleskové povodni, připomínka zemřelých Milana Lasici a Františka Nedvěda
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
19. července 2021 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Folkové fanoušky zasáhla zpráva, že v neděli 18. července zemřel  73letý písničkář František Nedvěd. V roce 1996 se mu spolu se svým bratrem Janem podařilo vyprodat stadion na pražském Strahově, kam přišlo kolem 60 000 lidí. V minulosti byl součástí hudebních skupin Brontosauři a Spirituál kvintet.

„František Nedvěd byl svému bratru Janovi tím, čím byl Garfunkel Simonovi.  Jan Nedvěd písně skládal, ale František byl vždycky tím výraznějším interpretem. Dokázal do nich vtisknout svůj hlas a emoce,“  řekl v pořadu 13 plus hudební publicista Milan Tesař a dodal, „myslím si, že kdyby Jan Nedvěd všechny svoje písničky odzpíval sám, nebyl by zdaleka tak úspěšný a oblíbený.“

František Nedvěd se narodil 19. září 1947 a dlouhá léta žil ve stínu svého slavnějšího bratra Jana. V roce 1997 se jejich cesty rozešly. Od roku 2011 vystupovali opět dohromady s bratrem Janem, nahráli album Souhvězdí jisker. Od roku 2013 hrál a zpíval opět samostatně nebo s kapelou Tiebreak, občas také společně se synem Vojtou.

„Písním je některými vyčítán určitý patos, ale generují ho spíše naivní texty. Nechci říkat, že jsou špatné. Ony byly součástí doby, pro celé generace znamenaly opravdu hodně,“ poznamenal Tesař a upozornil, že stojí za povšimnutí jedno z posledních Františkových alb, které obsahuje staré táborákové písně. František Nedvěd také skládal pro trampskou skupinu Pacifik a skupinu Rengers. „O tom se ví poměrně málo a ty písně, alespoň v rámci daných žánrů, rozhodně nejsou špatné,“ uzavírá vzpomínku hudební publicista a redaktor Proglasu Milan Tesař.

foto: Miloslav Rejha, CC BY 4.0

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony