Máme základní právo bránit se zbraní? 13+ o změně Ústavy.

Máme základní právo bránit se zbraní? 13+ o změně Ústavy.
22. července 2021 13+, Události Autor: Anežka Jakubcová

Naše Ústava se bude měnit, konkrétně Listina základních práv a svobod, která je její součástí. Nově v ní má být zakotveno právo sebe i jiné bránit pomocí zbraně. Novela prošla Sněmovnou, ve středu ji výrazným způsobem podpořil Senát a nyní ji k podpisu dostane prezident, který na rozdíl od běžných zákonů ústavní zákon vetovat nemůže. V pořadu 13+ jsme o tom mluvili se senátorem Pavlem Fischerem, předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Komentář přidal kazatel Českobratrské církve evangelické a bývalý předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml.

Listina základních práv a svobod se rozšíří o ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". Pro toto doplnění hlasovalo 54 ze 74 senátorů v jednacím sále, potřeba byla třípětinová většina, tedy nejméně 45 hlasů. Normu prosadili zejména zástupci ODS, TOP 09, ANO a ČSSD s pomocí deseti členů klubu Starostů, pěti lidovců a dvou členů klubu Senátor 21 a Piráti. Proti bylo 13 senátorů a 7 se hlasování zdrželo.

Jedním, kdo zastával menšinový názor, byl nezařazený senátor Pavel Fischer, i když Výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost, jehož je předsedou, novelu doporučil Senátu ke schválení. K tomu Fischer řekl: "Jsem přesvědčen, že současná právní úprava už všechny ty záležitosti garantuje dostatečně. To znamená, že jde o symbol. A je otázkou, proč se takový symbol – tedy bránit život svůj nebo život jiného člověka i se zbraní – musí dávat do Ústavy. Do Ústavy bych zbytečně nezasahoval a v tomto případě bych to viděl jako nadbytečné."

I když vlastní debata v sále nebyla dlouhá, podle Fischera toto téma senátoři dostatečně rozpracovali předem ve výborech. Diskusi, která hlasování předcházela, označil za hlubokou a plodnou, přesto se kolegům nepodařilo přesvědčit ho o změně stanoviska. Dodal, že bude se zájmem sledovat, kam povedou další snahy o zakotvení nových témat do Ústavy, například ustanovení manželství jako unikátního svazku muže a ženy.

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise regulovat vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Snahu vymezit se vůči Evropské unii čte v novele i Joel Ruml, kazatel Českobratrské církve evangelické a bývalý předseda Ekumenické rady církví, a dodává: "V Ústavě se najednou začíná mluvit o zbraních. To mi zní lidsky zvláštně. (...) Jiná věc je, a na tu bychom se měli soustředit, jakým způsobem ve skutečnosti my bráníme život druhého člověka. Dnes, teď, v Čechách. Mám z toho obavu. Vidíme to na ulici, vidíme to na silnici, že spravedlnost bere člověk sám do svých rukou."

Oba rozhovory zazněly ve čtvrtečním pořadu 13+, k poslechu jako vždy v audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony