M. Šojdrová: Borell dostal výprask, s Ruskem je třeba trvat na podmínkách

M. Šojdrová: Borell dostal výprask, s Ruskem je třeba trvat na podmínkách
9. února 2021 13+ Autor: Filip Breindl

"Spolupráce bez vzájemné důvěry partnerů nemá smysl. Na začátku jednání by měly být podmínky lidských práv, svobody, demokracie, zastání těch, kteří jsou biti a pronásledováni," řekla Proglasu poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová z frakce Evropské lidové strany (zvolená za KDU-ČSL). Parlament má jednat o výsledcích nedávné cesty vysokého představitele EU pro zahraniční politiku Josepa Borella do Moskvy. Kvůli jeho nečinnosti v případu uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného požaduje část europoslanců včetně Šojdrové Borellovu demisi.

"On sám si uvědomil, že selhal a ta cesta nebyla úspěšná. Sám to včera konstatoval. Myslím, že je to určité vystřízlivění z toho, že by v Rusku našel seriózního partnera," říká Michaela Šojdrová s připomínkou, že v části unijního prostoru panuje jistá vstřícnost k Moskvě, jak se projevuje například na projektu plynovodu Nord Stream 2 nebo v přístupu k ruské očkovací látce proti koronaviru, kterou zatím k používání nedoporučila EMA, Evropská agentura pro léčivé přípravky. Podle české europoslankyně to pak vede k tendenci zlehčovat výhrady proti Rusku v oblasti lidských práv. "Spolupracovat bez podmínek se nevyplácí. Ukázalo se, že když jedete do Ruska jednat nepřipraveni, dostanete výprask. Josep Borell ho dostal, sám to konstatoval,"  uvedla Michaela Šojdrová s tím, že k sebekritickému hodnocení Borella přiměla právě kritika jeho mlčení k vykázání některých evropských diplomatů z Ruska nebo k policejnímu násilí vůči demonstrantům na podporu Navalného.

Jak mají podle křesťanskodemokratické političky vypadat vztahy EU s Ruskem? "Vést dialog s Moskvou, ale jasně postavit podmínky: propuštění politických vězňů, propuštění Alexeje Navalného, sankce proti těm, kteří jsou za jeho věznění odpovědní," vyjadřuje Michaela Šojdrová s tím, že mezi dalšími podmínkami by mělo být i zastavení zmíněného projektu Nord Stream 2 a také prostor pro podporu demokratických sil v zemích jako Bělorusko či Ukrajina.

Jaké evropské partnery Česko v současnosti má a proč spatřuje přínos Visegrádské skupiny, existující 30 let, spíše pro minulé spojenectví středoevropských států než pro přítomnost a budoucnost? I na to jsme se v souvislosti se summitem V4 v Polsku ptali Michaely Šojdrové, odpovědi uslyšíte v záznamu relace 13+.

foto: archiv

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie číslo 9, C dur, KV 73 - Andante; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Dirigent: Ward Nicholas; Soubor: Severský komorní orchestr
12:40Střípek poezie
12:45Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony