M. Šimečka: Slovenské opozici se podařilo vytvořit z prezidentky obraz nepřítele národa

M. Šimečka: Slovenské opozici se podařilo vytvořit z prezidentky obraz nepřítele národa

Pořad v souvislostech


Rozvolňování a bilance pandemie s J. Kulveitem; politický střet o slovenskou obrannou dohodu s USA
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
10. února 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Jednání o obranné dohodě Slovenska s USA provázely obstrukce v parlamentu i protesty některých občanů. Jak rozdělená je slovenská společnost, jakou roli v aktuálním dění hraje bývalý premiér Robert Fico a jak se mění vnímání prezidentky Zuzany Čaputové, která dohodu prosazovala a bezprostředně po schválení Národní radou dokument ratifikovala? V 13+ jsme hovořili s publicistou Martinem Šimečkou ze slovenského Denníku N.

Za protiamerickými protesty se podle něj ukazuje, že část slovenské společnosti nevnímá Rusko jako zemi, která se vůči středoevropskému prostoru chová nepřátelsky, a dále podléhá vlivu různých konspiračních webů. Vyhrocené debatě pak nahrála rétorika některých opozičních poslanců. "Je to takový kotel negativní energie, což se ukázalo i v parlamentu a byla to děsná podívaná, protože tam skoro došlo k násilným potyčkám," popsal Martin Šimečka.

Na odporu proti obranné dohodě se politicky profiluje jak extrémistická, slovy Martina Šimečky fašistická strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, tak i Směr, sociální demokraté bývalého premiéra Roberta Fica. Současní vládní politici přitom zmiňují, že jednání o dohodě se Spojenými státy začala v době, kdy právě Fico a jeho Směr byl v čele země. "On měl vždycky tendenci vnímat politiku i geopolitiku jako pragmatickou a ne hodnotovou záležitost a vždy měl k Rusku sympatie. Jako premiér ale dával najevo, že Slovensko patří na západ, protože si uvědomoval, že Slovensko nemůže být v ruské sféře vlivu, ale sympatie vždycky měl. Teď toho využívá, když burcuje část slovenské veřejnosti proti Americe a zároveň pro Rusko. Dělá to velmi účelově, protože jeho elektorát je tím jediným, který mu zůstal, a snaží se ho burcovat," řekl publicista Šimečka. Připomněl, že Fico proti obranné dohodě jako premiér nevystupoval, projednávání zastavil nesouhlas tehdejší koaliční Slovenské národní strany.

K zastáncům té obranné dohody patří prezidentka Zuzana Čaputová, která také prosadila interpretační doložku, podle níž dokument neznamená zřízení amerických vojenských základen na Slovensku ani možnost umístění jaderných zbraní. Účastníci protestů nazývají prezidentku vlastizrádkyní. "Zuzana Čaputová je pro opozici největší terč. Její důvěryhodnost na Slovensku je pořád relativně vysoká, nad 50 procenty, ale opozičním stranám se u svých voličů podařilo vytvořit z prezidentky obraz nepřítele národa. Je to umělé, ale v dnešní době sociálních sítí, konspiračních webů a demonstrací před prezidentským palácem to pro tuto část společnosti funguje," poznamenal k tomu Martin Šimečka.

Celý rozhovor ze čtvrtečního vydání 13+ najdete v audioarchivu na webu Proglasu a v podcastových aplikacích.