M. Řoutil: Křesťanskému exodu z Blízkého východu nahrává kolaps států a pronásledování

M. Řoutil: Křesťanskému exodu z Blízkého východu nahrává kolaps států a pronásledování
12. března 2021 13+ Autor: Filip Breindl

"Neodvracet zrak a neignorovat nouzi a potíže našich bratří a sester," těmito slovy vyzval prefekt vatikánské kongregace pro východní církve, kardinál Leonardo Sandri, k podpoře letošní sbírky pro křesťany Blízkého východu. Obvykle se koná na Velký pátek, loni došlo kvůli pandemii koronaviru k přeložení na září. Kardinál Sandri připomněl, že právě dění kolem epidemie dopadá na život křesťanské komunity ve Svaté zemi, která přichází o příjmy z turismu a poutnictví. Kongregace podporuje i katolíky v dalších zemích regionu, hovořili jsme o tom s Michalem Řoutilem, odborníkem na východní křesťanství, autorem několika publikací a šéfredaktorem revue Parrésia.

"Situace křesťanské komunity ve Svaté zemi sice předtím nebyla lehká, ale po celá desetiletí byla víceméně stabilní. Turistický ruch zaručoval příjmy jak katolické františkánské kustodii a ostatním církvím, jichž působí ve Svaté zemi oficiálně zhruba 15, tak hlavně stovkám až tisícům křesťanských obchodníků či podnikatelů. S příchodem covidové nákazy minulý rok proud poutníků a turistů prakticky ustal, jak to výmluvně ukázaly snímky prázdných ulic v Jeruzalémě či Betlémě během velkých svátků," popisuje současnou situaci Michal Řoutil a zmiňuje příklad pravoslavného jeruzalémského patriarchátu, na který krize nedopadla tak výrazně, protože mu zůstaly příjmy z pronájmů pozemků izraelskému státu.

Nápravu této situace podle Řoutila nelze spojovat pouze s vysokou mírou proočkovanosti v Izraeli. Připomíná, že řada křesťanů Svaté země žije na území palestinské samosprávy, kromě toho lze očekávat opatření zaměřená na zahraniční návštěvníky. "Vakcinace a otevření Izraele určitě dříve či později povede k tomu, že se turistický ruch obnoví. Pochybuji ale, že to bude ještě letos," říká k tomu Michal Řoutil.

Hovořili jsme s ním i o situaci křesťanských komunit v dalších zemích regionu, protože k nim má směřovat prostřednictvím Vatikánu asi třetina výnosu sbírky. Kardinál Sandri ji mimo jiné zdůvodnil potřebou pomoci křesťanům, aby mohli zůstat ve svých domovských zemích a dále tak nesílil křesťanský exodus z Blízkého východu. "Vnější finanční a materiální podpora jistě pomoci může, ale jsou tu další faktory, které nutí k exodu, a to hlavně kolaps států a pronásledování ze strany islamistů. Blízkovýchodní křesťané sice své mateřské země milují a nechtějí je opustit, ale pokud tlak na jejich vytěsnění nebo přímo likvidaci trvá příliš dlouho, také oni si raději vyberou odchod do bezpečnějších zemí. Žádné sbírky v tom nepomohly, nanejvýš možná tento proces zpomalily," poznamenal Michal Řoutil s připomínkou silné blízkovýchodní křesťanské diaspory v evropských zemích, USA či Austrálii.

Místní komunity se podle něj musejí vypořádat s rozvrácenými státy po událostech v předchozích letech a desetiletích a stálou výzvu a hrozbu pro ně představuje radikální islám. Celkovou situaci Michal Řoutil přirovnává ke "klidu po bouři". Platí to podle něj i pro Sýrii, kde před deseti lety vypukla občanská válka: "Situace se stabilizuje tím, jak centrální vláda získává kontrolu nad zbytky území, ale obnova země bude trvat několik desetiletí. Porážka zahraničních džihádistů ale ještě sama o sobě nezaručuje stabilitu. Nikdo dnes neví, kam se stát bude ubírat, jak se vládnoucí alávitská menšina podělí o moc s jinými politickými skupinami. Křesťané se kvůli svému nízkému počtu na tom bohužel budou podílet jen minimálně," uzavírá znalec východního křesťanství.   

NyníPísně
Píseň: Tatíček už ležá (2021); Interpret: Friedl Marian - zpěv, Bjaček Vlastimil - gajdy; Album: Bjaček Vlastimil: Ruky na dudách
01:00Komorní hudba
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
04:00Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony