M. Opatrný: Papež podpořil kardinála Marxe, celá věc je církevně-politická

M. Opatrný: Papež podpořil kardinála Marxe, celá věc je církevně-politická

Pořad v souvislostech


Politický bojkot čínské olympiády, kardinál Marx a dění kolem nabídky rezignace
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


13+

O zjednodušení volební procedury, o předvolební situaci v Německu

O předvolebních spotech ve veřejnoprávních médiích a kontrole střetu zájmů pro zisk evr. dotací
Audioarchiv
11. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Relace 13+ se vrátila ke včera zveřejněné reakci papeže Františka na nabídnutou rezignaci německého kardinála Reinharda Marxe. Jak jsme informovali, papež se ztotožil s jeho slovy o krizi církve v souvislosti s případy sexuálního zneužívání, kardinálovo převzetí odpovědnosti označil za akt křesťanské odvahy, ale vyzval ho, aby pokračoval ve vedení arcidiecéze Mnichov-Freising. O některých aspektech celé záležitosti jsme hovořili s proděkanem Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Michalem Opatrným. 

Podle něj patří kardinál Marx do okruhu nejužších důvěrníků papeže Františka, s nimiž se radí o směřování církve. "Papež se na kardinála Marxe obrátil velmi osobním dopisem, nicméně se rozhodl, že ten dopis může být zveřejněn. Tím chtěl zjevně kardinálu Marxovi vyjádřit podporu, ovšem ne ve věci té rezignace, ale v ostatních věcech, o které kardinál Marx usiluje," poznamenal českobudějovický teolog a připomněl angažovanost mnichovského arcibiskupa v sociální nauce církve nebo jeho zaměření na takzvanou synodální cestu německé církve. "Samozřejmě ho chtěl také podpořit v boji proti tutlání sexuálního zneužívání v katolické církvi, které se týká i Německa," dodal Michal Opatrný s tím, že celou záležitost je třeba vnímat v souvislosti s dvěma směry, které se ve vztahu k řešení problematiky zneužívání v německé církvi objevují - kardinál Marx reprezentuje jedno křídlo, významným představitelem toho druhého je arcibiskup Kolína nad Rýnem, kardinál Rainer Maria Woelki. Nabídka rezignace tak mohla být podnětem k tomu, aby odstoupili oba kardinálové, aniž by to jedna strana vnímala jako porážku, řekl proděkan českobudějovické teologické fakulty.

Dále připomněl, že německá církev se potýká s krizí důvěry, kdy řada věřících formálně vystupuje z církve, aby neplatila příslušnou daň a nepodílela se na materiální podpoře společenství, v němž dochází ke zneužívání. Ke kritikům papežovy odpovědi kardinálu Marxovi z řad obětí sexuálního zneužívání, podle nichž se do pozadí dostalo téma odpovědnosti všech biskupů, Michal Opatrný řekl: "Jejich postoji rozumím. Nechtějí, aby byla potlačována myšlenka kardinála Marxe, že je potřeba nést kolektivní zodpovědnost – i když já jsem nic nekryl, jsem součástí systému, který kryje. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, co ta situace ukázala, že druhá strana k takovému přijetí zodpovědnosti není ochotná, není připravena a zřejmě si ji nepřipouští," uvedl s tím, že jde o politickou otázku a volbu mezi "holubičí" a "jestřábí" strategií. "Spíše bude potřeba, aby papež zaujal takzvaný jestřábí postoj a biskupy, kteří kryli sexuální zneužívání, na základě apoštolských vizitací odvolal, i kdyby to měl být arcibiskup z Kolína nad Rýnem."

Jaké výzvy čekají kardinála Marxe v pokračování služby v Mnichově a jak se po záležitosti s nepřijetím rezignace změní jeho pozice v německé církvi? V audioarchivu najdete celý rozhovor s Michalem Opatrným, který zazněl v druhé části páteční relace 13+.  

foto: foto: © Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-ND 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/ 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony