M. Kupka: Evropské peníze ekonomice pomohou, pokud je investujeme do své budoucnosti

M. Kupka: Evropské peníze ekonomice pomohou, pokud je investujeme do své budoucnosti
6. září 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Zástupci vlád členských zemí Evropské unie schválili český národní plán obnovy spojený s čerpáním až 180 miliard korun z mimořádného evropského fondu. Záležitosti jsme se v relaci 13+ věnovali s Martinem Kupkou, hlavním ekonomem ČSOB, členem rady Iustitia et pax České biskupské konference.

"Během uplynulých čtvrtletí došlo k posunu pozitivním směrem a finální představa České republiky, jak ty finance utratit, doznala asi i v komunikaci s Evropskou komisí pozitivních změn. Zbývá otázka, jak se ty záměry podaří naplnit," uvedl Martin Kupka k nastavení českého plánu ekonomické obnovy. Podle něj má jít především o investice do dlouhodobějších cílů spojených s digitalizací, vzdělávacím systémem či reakcí na klimatické změny. "Realizace a její časový průběh je vždy nejistá. Myslím, že není na místě být úplně pesimistický, na druhou stranu to není tak, že když dostaneme během následujících let prostředky z EU, dokáže to všechny rány utrpěné pandemií vyhojit. Pro někoho je evidentně pozdě," říká ekonom s poukazem na odvětví zvláště zasažená v souvislosti s covidem. Zužitkování peněz z evropského fondu podle něj silně závisí na aktivitě vlády i příslušných ekonomických subjektů. K nastavení plánu obnovy Martin Kupka podotkl: "Pokud by se ty prostředky použily třeba na čistou spotřebu a zapomnělo se na investice a budoucnost, bylo by to špatné. Pokud budou použity do značné míry efektivně, je to myslím dobrá šance, jak ekonomickému vývoji pomoci."

Jak Martin Kupka hodnotí skutečnost, že v případě Evropského fondu či Spojených států a jejich masivních investic po pandemii jde o vypůjčené prostředky a co soudí o vlivu na inflaci? Co vypovídají poslední čísla o nezaměstnanosti o kondici pracovního trhu v Česku? Poslouchejte celý rozhovor na úvod relace 13+.

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie C dur opus 11 (1790) - Finale.Allegro; Autor: Vranický Pavel; Dirigent: Gregor Bohumil; Soubor: Dvořákův komorní orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět