M. Hilšer: Korespondenční volba není privilegium ani experiment

M. Hilšer: Korespondenční volba není privilegium ani experiment

Pořad v souvislostech


Korespondenční volba pro občany v zahraničí a s meteoroložkou Zárybnickou o včerejší vichřici
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Tajemné brněnské podzemí?

Osmdesátiny doktorky Marie Svatošové

Montessori a výchova dětí
Audioarchiv
31. ledna 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Budou mít občané České republiky žijící v zahraničí možnost vybírat poslance a prezidenta korespondenčně? Sněmovna se na lednové schůzi k projednání senátní předlohy nedostala také kvůli obstrukcím hnutí SPD. Předsedu poslaneckého klubu Radima Fialu jsme zvali do debaty v 13+, z níž se omluvil. Hovořili jsme tak s Markem Hilšerem ze senátorského klubu STAN, který patří mezi předkladatele normy o korespondenční volbě.

Radim Fiala minulý týden uvedl, že SPD chce projednání dále bránit, protože korespondenční hlasování pokládá za útok na demokracii a za otevřené dveře k případným manipulacím s volebními lístky a k podvodům při jejich sčítání. "To, co říká hnutí SPD, vyvolává jakési obavy, které nejsou naprosto namístě. Myslím, že to je cílená dezinformační kampaň proti korespondenční volbě. V tom zákoně je to navrženo tak, aby k jakýmkoli podvodům nemohlo docházet," řekl senátor Hilšer a dodal, že systém garantuje i tajnost volby, tedy nemožnost identifikovat odevzdaný hlas s konkrétním voličem. Připomněl, že korespondenční volba by zůstala doplňkovou formou hlasování k té klasické, v případě Čechů v zahraničí ve volební místnosti na zastupitelském úřadě. Návrh nepočítá s možností hlasovat korespondečně v tuzemsku.

"Není to vůbec žádné privilegium, ale naprosto běžná věc v demokratických státech. Samozřejmě, že budou hlasy, které budou vždycky vyvolávat nějaké pochybnosti, ale od toho máme fungující instituce, soudy či ambasády. Není to žádný experiment," odpověděl Marek Hilšer na otázku, zda se neobává poklesu důvěry ve volební výsledky, jestliže dojde k zavedení korespondenčního hlasování v situaci, kdy část politické scény vyjadřuje pochybnosti k tomuto způsobu. "Navrhujeme to tam, kde to občanům může umožnit tu volbu, což je povinností státu. Myslím, že obavy, které vyjadřují někteří poslanci, vznášejí z jiných důvodů, než proto, že by toto bylo porušeno," řekl k otázce, zda korespondenční volba nepředstavuje určité snížení vážnosti  volebního aktu.

Celý rozhovor s Markem Hilšerem najdete v záznamu 13+ v audioarchivu a podcastových aplikacích.