M. Eibl: Brusel nás diplomaticky upozornil, že si chce dát pozor na čerpání evropských peněz

M. Eibl: Brusel nás diplomaticky upozornil, že si chce dát pozor na čerpání evropských peněz

Pořad v souvislostech


Ochrana evropského příspěvku před střetem zájmů, úmrtí Vlasty Grycové
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
20. července 2021 13+ Autor: Filip Breindl

O problematice střetu zájmů v souvislosti s čerpáním prostředků z mimořádného krizového fondu EU v České republice jsme v relaci 13+ hovořili s Milanem Eiblem, vedoucím analytikem organizace Transparency International (TI).

"Zvýšený požadavek Evropské komise, aby se upravila příslušná pasáž, že opravdu zavedeme kontrolní mechanismy a budeme prevenovat střet zájmů, byl dán nám jako jedinému členskému státu. Už tady dochází k diplomatickému upozornění, že komise si na to chce dát pozor," upozornil Milan Eibl. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že se evropské peníze v tuzemsku rozdělují transparentně. V rámci plánu obnovy má mít Česko možnost do roku 2026 čerpat až 180 miliard korun z krizového fondu.

Slova předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové o tom, že Brusel bude kontrolovat vynakládání evropských prostředků v České repubice, podle Eibla "ukazují, že u ČR si Evropská komise není úplně jistá, že veškeré kontrolní mechanismy, které bychom pro čerpání evropských dotací měli mít, jsou nastaveny tak, jak by si Evropská komise přála. Zvedají proto předem výstražný ukazovák a říkají, že se chtějí ujistit, že vše, co chce ČR vynakládat na projekty, bude v souladu se standardem kontroly, komu peníze jdou a kdo je konečným příjemcem," uvedl analytik TI s tím, že von der Leyenová naznačila možný postup, pokud by ČR ochranu před střetem zájmů negarantovala, když jmenovala evropské kontrolní mechanismy, jimiž lze vyplácení peněz pozastavit. "Je to stejný mechanismus, jaký řešíme dva, tři roky kvůli střetu zájmů Andreje Babiše, kdy Evropská komise může říci: vy to vyplácíte firmám, které jsou ovládány vaším premiérem, EK to nemůže proplatit a vy jako ČR si musíte lépe nastavit mechanismy a teprve potom to můžeme proplatit," popsal Milan Eibl.

Jak je obecně nastavena nezávislost výkonu státní správy vůči politickým vlivům při čerpání evropských peněz? Platí slova vicepremiéra Jana Hamáčka, že stačí, když česká vláda bude dodržovat opatření, ke kterým se sama zavázala? Poslouchejte celý rozhovor v záznamu úterní relace 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony