M. Avanesova: Patriarcha Kirill s Putinem souzní v potřebě vzít si zpět vliv na Ukrajinu

M. Avanesova: Patriarcha Kirill s Putinem souzní v potřebě vzít si zpět vliv na Ukrajinu

Pořad v souvislostech


Modlitba a půst za mír na Ukrajině; vztah ruského pravoslaví a V. Putina
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
2. března 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Vztah pravoslavné církve, konkrétně moskevského patriarchy Kirilla I. s ruským režimem prezidenta Vladimira Putina jsme v 13+ rozebrali s Marií Avanesovou, politoložkou Západočeské univerzity v Plzni, která se podílela na vědeckých studiích a článcích o této problematice.

"Je to účelový svazek, ovšem názory patriarchy a Putina ve většině případů výrazně souznějí," popsala Maria Avanesova. "Patriarcha teď potřebuje podporu ze strany režimu prezidenta Putina, protože pro ruskou pravoslavnou církev má tato ruská agrese jediný důsledek: ztrácí veškerý svůj vliv na Ukrajině a svou církev tam," dodala k rovnováze vzájemných vztahů patriarchy a prezidenta. Pro Putina by bylo problémem, kdyby se Kirill odklonil od současné rétoriky, politoložka to ale pokládá za nemožné.

Od Kirilla dosud nezaznělo odsouzení ruské vojenské invaze na Ukrajinu, pouze výzva, aby byli ušetřeni civilisté, pak prohlásil, že na Ukrajině jsou síly zla, které jsou proti jednotě ruského pravoslaví. "Tohle říká už od roku 2014. Podle mého názoru věří, že tomu tak je," domnívá se Maria Avanesova, podle níž tvoří tato linie – náprava rozkolu v ukrajinském pravoslaví a odtržení části církve od Moskvy k cařihradskému patriarchátu – určitý doplněk k oficiálnímu ruskému narativu o bezpečnostní hrozbě Ukrajiny. Kirill I. je v úřadu patriarchy od roku 2009, předtím byl nejvyšším církevním představitelem pro mezinárodní a ekumenické vztahy. "Podle mého názoru se jeho postoje zásadním způsobem nemění. Pořád je výrazně protizápadní a stále považuje ruskou civilizaci za tu správnou," poznamenala autorka vědeckých studií o politických souvislostech současného ruského pravoslaví. K nynější válce dodala: "Je dost možné, že patriarcha Kirill má stejné informace jako obyčejní Rusové, tedy že ruská armáda neútočí na civilisty, nedělá nic špatného a bojuje s fašisty."