M. Antoš: Český hokej potřebuje změnit myšlení, sužuje ho klientelismus

M. Antoš: Český hokej potřebuje změnit myšlení, sužuje ho klientelismus

Pořad v souvislostech


Aktuálně o ukrajinsko-ruském sporu, Krize v českém hokeji
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
21. února 2022 13+ Autor: Filip Breindl

Čekání na olympijskou medaili v ledním hokeji se pro Česko prodlouží minimálně na 20 let a poslední cenný kov z mistrovství světa naše výprava přivezla v roce 2012. Situaci ve sportovním odvětví, ve kterém čeští hráči byli po desetiletí součástí světové špičky, jsme se v 13+ věnovali s Milanem Antošem, bývalým ligovým hráčem, trenérem mladých hokejistů a hokejovým expertem programu ČT Sport.

V posledních letech se podle něj český hokej nachází kolem sedmého místa na světě a neúčast mezi osmičkou čtvrtfinalistů na olympijském turnaji této dlouhodobé výkonnosti neodpovídá. Zároveň v Pekingu dosáhlo historického úspěchu Slovensko, které odváží bronzové medaile. Podle Milana Antoše se na tom podepsala dobrá skladba týmu, který v daném momentu dokázal utkání směřovat k vítězství. "Neřekl bych, že toho nejsme schopni v České republice, ale musíme daleko víc zvažovat, jaký tým postavíme, proti komu, jak do něj zapojíme mladé hráče a jak dlouho s nimi budeme pracovat. Nejde kopírovat slovenskou cestu, měli bychom mít vlastní cestu, ale když se na to podíváme dlouhodobě, Slováci mají o medaili víc. My se tu pyšníme kdovíjakou kvalitou, ale ono to fakt vzalo za své," řekl s připomínkou medailových zisků obou zemí na seniorských a juniorských světových šampionátech a olympijských hrách za posledních deset let.

Výsledkový propad národního týmu podle Antoše vychází ze systémových chyb uvnitř hokejového hnutí; k možnosti změny je skeptický, ačkoli v polovině roku odejde z funkce prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král, který má podle Milana Antoše podíl na dlouhém čekání na medaile. "Bohužel od klubů, majitelů a celé hokejové společnosti necítím tlak na to, aby došlo k radikální změně výkonného výboru a vůbec jednání hokejového svazu. Vůbec není řeč o základní změně, která by měla přijít, to znamená rozdělovat peníze tak, aby co nejvíce financí šlo do mládeže a my jsme daleko rychleji vychovávali ty děti. Je základní vůbec změnit myšlení. Nechceme přece vychovávat reprezentanty. Chceme vychovávat děti, které budou sportovat, a kde bude tak silné konkurenční prostředí, které ty reprezentanty samo vygeneruje. Děti by také měly ten sport mít nejlevnější," uvedl Antoš, který kritizuje současný model založený na příspěvcích pro kluby nebo nestabilitu mládežnických soutěží. Za další problém současného hokejového hnutí označil "klientelismus, který asi vidíme v celé společnosti. Jsou tam známí známých, vytvářejí se posty pro lidi, kteří jsou s někým kamarádi."

Reprezentační trenér Filip Pešán by podle Milana Antoše pokračovat u národního týmu spíše neměl, na místě ale ani nejsou úvahy o zahraničním kouči, ať už podle slovenského vzoru s Kanaďanem Craigem Ramseym na střídačce národního týmu, nebo jako dosazení člověka zvenčí, bez kontaktu s vazbami uvnitř českého hokeje. "Trenérů, kteří by byli schopni vést národní tým, je v České republice stále dost a spousta z nich vůbec nedostala šanci," říká Milan Antoš.  

Celý rozhovor najdete v druhé části pondělního vydání 13+ v audioarchivu a podcastových aplikacích.

NyníPísně
Píseň: Bohudík a Bohužel (2022); Interpret: Třešňák Vlastimil; Album: Třešňák Vlastimil & Temporary Quintet: Kiks
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud