Lůžka nejsou a hlavně chybí personál, popisuje chebský místostarosta

Lůžka nejsou a hlavně chybí personál, popisuje chebský místostarosta
2. února 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Primář interního oddělení chebské nemocnice Stanislav Adamec v první půlce ledna v médiích řekl, že nemocnice už není schopná poskytnout všem covidovým pacientům potřebnou péči. V reakci na to tento týden ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že vysílá do Chebu svůj tým, který má tamní kapacity prověřit. Na výzvu Karlovarského kraje, ať vláda požádá sousední Německo o pomoc, ministr Blatný uvedl, že podle něj chebská nemocnice situaci zvládá sama, případně je možná součinnost s dalšími zdravotnickými zařízeními v Česku. O tom, jaká je situace na místě, a o dalších okolnostech případu jsme v pořadu 13+ hovořili s místostarostou Chebu Jiřím Černým.

Informaci z ministerstva, že bude vyslána skupina odborníku, jsme samozřejmě zaznamenali. Očekávali bychom to ale možná o několik týdnů dříve, ne teď, kdy je situace už dlouho stejná. Věříme, že ta kontrola zjistí, že situace je opravdu vážná,“ řekl Černý. Uvedl dále, že sám pracuje jako záchranář a měl možnost si pravdivost primářova tvrzení osobně ověřit: „Je to přesně tak, že pacientů se tam denně přiváží velká spousta a lékaři musí s vypětím všech sil zjišťovat, kdo potřebuje ventilátor a kdo má lehčí průběh. Je to o moc těžší, než za normálního stavu, protože lůžka nejsou a je hlavně velký problém s personálem. Věřím, že výsledkem té tzv. kontroly bude, že chebská nemocnice je na tom opravdu hodně hodně špatně.

V rozhovoru jsme se věnovali požadavku na umožnění převozu chebských pacientů do německých nemocnic. Místostarosta Černý reagoval na prohlášení premiéra Andreje Babiše o tom, že dochází k transportům v rámci České republiky, a to i s pomocí vrtulníků: „Na jednu stranu prohlášením pana premiéra rozumím. Opravdu je potřeba transportovat pacienty mimo chebskou nemocnici.  Jenže představa, že se pacient probere někde na Vysočině, kde nikoho nemá, s sebou nese různá úskalí. Navíc připravenost na tohle mohla být dávno před covidem.“ Pro převážení do sousedních německých regionů zase chybí dořešenost legislativy, jsou zde podle něj problémy se zdravotní pojišťovnou. „To ale nemůže řešit nikdo jiný než vláda. Očekával bych, že v době, kdy kapacita volných lůžek v republice bude minimální, bude tato pomoc už předjednaná.“

Jakým problémům z hlediska infrastruktury město Cheb kvůli pandemii čelí? V jakých oblastech je situace nejkritičtější? A jaký režim po nejnovějších opatřeních obou států panuje nyní na hranicích s Německem? Poslechněte si celý záznam rozhovoru s chebským místostarostou Jiřím Černým v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony