Literární publicistka Svanovská: Magnesia Litera neslouží svému účelu

Literární publicistka Svanovská: Magnesia Litera neslouží svému účelu
7. dubna 2021 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Organizátoři knižních cen Magnesia Litera včera ohlásili nominace na letošní ocenění, vyhlášení vítězů by mělo proběhnout 8. června ve vysílání České televize. Podle literární publicistky Hany Svanovské ale už ceny neslouží svému účelu a výběr nominovaných knih se vzdaluje českému čtenáři.

„Dlouhodobě si myslím, že kategorie próza není v rámci knižních cen Magnesia Litera dobře ošetřena. (…) Do výběru se dostávají stále podobné typy textů, které nejsou z obecného čtenářského vkusu vůbec atraktivní,“ popsala Svanovská a dodala, že z letošního výběru nominací v kategorii próza by nedoporučila čtenářům ani jeden titul. Knižní ceny, které si jako hlavní cíl staví popularizaci české literatury, tak podle ní ztrácejí smysl.

Dlouhodobě jsou naopak podle Svanovské výborné nominace v kategorii publicistika nebo naučná literatura, celkově by knižním cenám popřála především častější obměny porot jednotlivých kategorií a také rozšíření jejich řad o zástupce informovaných čtenářů, aby porota nebyla tvořena jen odborníky.

Celý rozhovor s Hanou Svanovskou poslouchejte ze záznamu v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony