Lékař a bioetik Matějek: Pozůstalí v současné situaci potřebují zvláštní úroveň podpory

Lékař a bioetik Matějek: Pozůstalí v současné situaci potřebují zvláštní úroveň podpory
15. prosince 2020 13+, Události Autor: Jaroslava Otradovcová

V letošním prvním listopadovém týdnu zemřelo v Česku více než dvojnásobek lidí ve srovnání s průměrem ve stejném týdnu v letech 2015 až 2019. Od začátku roku do 8. listopadu zemřelo v Česku o devět procent více lidí, než je průměr. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnil Český statistický úřad. Pandemie koronaviru změnila proces umírání a zasáhla i smuteční rozloučení se zesnulými, zacházení s jejich těly a pohřbívání. Sekce pro etiku v paliativní péči České společnosti paliativní medicíny v těchto souvislostech vyzývá k respektování, ochraně a zajištění důstojnosti.

Diskusi vyvolalo opatření Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva pro místní rozvoj týkající se péče o mrtvé a jejich pohřbívání. To před týdnem zrušilo zákaz vystavit při smutečním obřadu tělo zemřelého, který měl nemoc covid-19, už je možné zesnulého upravit a nemusí být uložen v plastovém pytli, jak nařizovala původní vyhláška z března. "Ze strany státu vyšlo k významnému posunu, ale u pohřebních služeb se praxe se velmi liší. Pozůstalí musejí být pozorní a předem pátrat, aby se dozvěděli, jak bude s tělem zacházeno," upozornil na Proglasu lékař, bioetik a teolog Jaromír Matějek – předseda Sekce pro etiku v paliativní péči České společnosti paliativní medicíny. Zdůraznil, že "tělo zemřelého sice není plně osobou, lidskou bytostí, ani ale pouhou věcí, která je nám svévolně či libovolně k dispozici. Je sice objektem, protože smrt odstranila morálně právní status subjektu, přesto není pouze objektem k pozorování a dodržování důležitých a potřebných hygienických pravidel. Je nutno je určitým způsobem chránit, zejména před svévolným nebo despektním nakládáním, jež by například postrádalo úctu, respekt a pietu." Komise proto podle Matějka apeluje na snahu vycházet vstříc potřebám pozůstalých: "Potřebují mít informace a možnost doprovázení, kterých se jim ne vždy dostává. Porozumění a pozornost si zaslouží také blízké osoby umírajících v nemocnici, v léčebně pro dlouhodobě nemocné nebo v domově pro seniory, které potřebují a chtějí vědět, co smí v těchto případech dělat a na čem mohou trvat." Omezení počtu lidí, kteří se smějí účastnit pohřbů, je potřeba vnímat jako opatření, nikoli jako nově nastupující normu, dodal Matějek. Kvůli ohlášenému návratu Česka do 4. stupně v systému PES od pátku bude moci být na pohřbu maximálně 20 lidí. Dosud je to 30.

foto: Iva Horálková, Člověk a Víra

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Symfonie A-dur op. 35 č. 3 (1782) G. 511 - Andante; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: London Festival Orchestra
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:21Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony