L. Dyčka: Útok v Kábulu nehraje Tálibánu do karet, IS v Afghánistánu ztratí globální přesah

L. Dyčka: Útok v Kábulu nehraje Tálibánu do karet, IS v Afghánistánu ztratí globální přesah

Pořad v souvislostech


Kábul po útoku a 30 let od nezávislosti Moldávie
Audioarchiv
27. srpna 2021 13+ Autor: Jaroslava Otradovcová

Třináct amerických vojáků a zřejmě skoro sto afghánských obyvatel přišlo o život při včerejších explozích u letiště v Kábulu, které aktuálně slouží jako hlavní místo spojení světa s Afghánistánem. Jak tento útok poznamená nynější evakuaci cizinců a afghánských spolupracovníků západních zemí a nakolik se projeví i v dalším přístupu západního světa k Afghánistánu v rukou islamistického Tálibánu, o tom v pořadu 13+ hovořil Filip Breindl s Lukášem Dyčkou, bezpečnostním expertem a výzkumníkem obranné politiky a ozbrojených konfliktů působícím na Baltic Defence College v Estonsku.

Západní země i po včerejších útocích v okolí letiště v Kábulu pokračují v evakuaci svých občanů a afghánských spolupracovníků. Americký prezident Joe Biden prohlásil, že za exploze, které připravily o život na stovku místních obyvatel a 13 vojáků USA, pachatelé zaplatí. K útokům se přihlásil Islámský stát a americké tajné služby podle Bidena potvrdily, že jde zřejmě o čin místní odnože této teroristické organizace.

„Přímo si neumím představit, že by špičky Tálibánu měly zájem na tom, aby Islámský stát, který považují za svého velkého protivníka, nějaké útoky prováděl. Nicméně personální obsazení Islámského státu v Afghánistánu zahrnuje bývalé Tálibánce. Nejspíše někdo mohl o záměru IS vědět, lidé na spodní úrovni k sobě mají velice blízko. Na té vysoké úrovni Tálibánu určitě nehraje do karet, že Islámský stát podobné útoky provádí, protože to vlastně snižuje jeho kredibilitu jako aktéra, který udrží bezpečnost v Afghánistánu,“ domnívá se bezpečnostní expert Lukáš Dyčka, který ve vysílání Proglasu také poukázal na to, že Tálibán nemá jasně strukturovanou hiearchistickou organizace, ale jde spíše o „fluidní strukturu spojenou z různých buněk, které na sebe daly nálepku Tálibánu ve chvíli, kdy se mu začalo dařit.“  

Útok Islámského státu považuje za určité zoufalství a způsob, jak se dostat do mezinárodních médií: „Protože ve chvíli, kdy se Američané stahují, oni přichází o možnost útočit na západní cíle. Toto byla jedna z posledních možností, jak provést spektakulární útok a tím vlastně získat pozornost.“ Bezpečnostní expert, výzkumník v oblasti ozbrojených konfliktů a obranné politiky z Baltic Defence College v řádech měsíců očekává propad zájmu o Afghanistán jako takový, tzn. že podobné útoky budou mít slabší efekt a bude mít menší smysl je provádět: "Lidé, kteří nebudou souhlasit s Talibanem z různých důvodů, budou hledat někoho, ke komu se přidat, a může to být i Islámský stát, ale ten ztratí, řekněme, ten globální přesah, zajímavost pro mezinárodní média. Teroristické organizace jsou životně závislé na tom, aby o nich západní média informovala a tím vlastně šířila strach, který chtějí šířit, to je ta jejich hlavní zbraň."

Jaké hrozby na poli mezinárodní politiky by mohl ale do budoucna Afghanistán představovat a jak dál může vypadat vliv západu? I na tyto otázky reagoval Lukáš Dyčka v rozhovoru, který si celý můžete poslechnout v audioarchivu.

ilustrační foto: pixabay