L. Dvořák: Rusko to asi s humanitárními koridory myslí upřímně, útoky na civilní cíle budou častější

L. Dvořák: Rusko to asi s humanitárními koridory myslí upřímně, útoky na civilní cíle budou častější

Pořad v souvislostech


Humanitární koridory z Ukrajiny a násilí proti ženám
Budeme vysílat

Tip týdne
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme


Jakub Železný jako spisovatel

Uprostřed volby prezidenta

Papež Benedikt XVI. jako teolog
Audioarchiv
8. března 2022 13+ Autor: Filip Breindl

S komentátorem Českého rozhlasu a znalcem Ruska a postsovětského prostoru Liborem Dvořákem jsme v 13+ rozebírali situaci kolem humanitárních koridorů. 

Ruské ministerstvo obrany ohlásilo klid zbraní pro bezpečný odchod civilistů z pěti měst, podle ukrajinské agentury Unian koridor funguje pouze v případě města Sumy, které má za sebou noční letecký útok s více než 20 oběťmi, mezi zemřelými jsou dvě děti.

Libor Dvořák připomněl, že dohodě o humanitárních koridorech předcházela tři kola ukrajinsko-ruských rozhovorů. Podle něj může jít o vzájemný projev dobré vůle v jediné věci, na níž existovala shoda, i když realizaci narušilo vzájemné obviňování z porušování dohody. "Myslím si, že Rusko to myslí upřímně, protože čím více bude civilních obětí, kterých zatím přibývá, tím to bude pro Rusko horší. I beztak je to celosvětová ostuda, protože napadnout svého souseda a vskutku bratra, protože jsou to dva východoslovanské národy, to vypadá přinejmenším nepěkně, ne-li hnusně, to bude asi lepší slovo," řekl Libor Dvořák. Dodal, že může jít o signál, že Rusko chystá rozsáhlejší operace zaměřené na pětici měst včetně Kyjeva a Mariupolu, jejich obléhání a vyhladovění.

Současný vývoj konfliktu zatím podle komentátora ponechává funkčnost humanitárních koridorů na dobré vůli obou stran. K ruskému záměru, aby trasy koridorů vedly na území Ruska či Běloruska Libor Dvořák poznamenal: "Pevně doufám, že tento opravdu bláhový nápad Rusové opustí. Zřizovat humanitární koridor na území útočníka je šílená představa a není divu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i normální lidé se proti tomu rozhodně ohradili." Poté, co Rusku zjevně nevyšel záměr rychlého úderu a brzkého zneškodnění ukrajinské obrany, lze očekávat zvýšený počet útoků na civilní cíle. Podle Libora Dvořáka takto probíhala ruská kampaň v Čečensku i Sýrii a vojenské cíle budou pro Moskvu důležitější než civilní oběti: "Obávám se, že to tak bude. Vždycky, když Rusům strategie a taktika nevychází, začnou masakrovat civilní cíle. To by se mohlo opakovat v tomto případě."

Záznam rozhovoru najdete v audioarchivu a podcastových aplikacích.