L. Dušek: Očkováním lze postavit bariéru očekávanému podzimnímu šíření covidu

L. Dušek: Očkováním lze postavit bariéru očekávanému podzimnímu šíření covidu
13. července 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Růst reprodukčního čísla epidemie covidu a šíření nákazy zejména v mladších věkových skupinách a některých regionech, ale také pokles úmrtí a stále pokračující očkování. V jaké fázi epidemie se nacházíme a co lze očekávat od příštích týdnů? V 13+ jsme se ptali Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). 

"Ve většině regionů je situace velice stabilizovaná a zachytáváme tam denně méně než deset, v podstatě jednotky případů, i když se stále poměrně silně testuje a denní nálož PCR testů je dostatečně reprezentativní. Ve třech regionech, zejména v Praze, přilehlých okresech Středočeského kraje a v Plzeňském kraji ta nákaza roste významněji než jinde v České republice a tyto kraje zatím táhnou celou republiku nahoru v růstovém trendu. Bohužel bude asi pravdou, že tento trend doputuje v týdnech i do ostatních regionů," uvedl Ladislav Dušek s tím, že jde o šíření nové mutace koronaviru zvláště mezi mladými lidmi, kde je nižší proočkovanost.

"Naopak v seniorních skupinách obyvatel je šíření minimální, denně diagnostikujeme jednotky pacientů ve věku 65+. Prokazatelně vidíme, že to je ochranný efekt očkování a je to také hlavní důvod, proč zatím nákaza nijak nezasahuje nemocnice," dodal ředitel ÚZIS s tím, že v příštích týdnech neočekává větší šíření nákazy v těchto věkových skupinách. "To riziko ale existuje zejména v podzimních měsících, kdy by se mohlo stát, že se mezi mladou populací vytvoří poměrně velká virová nálož. Ta by se mohla začít sekundárně šířit mezi těmi zranitelnými skupinami obyvatel, například proto, že by efekt vakcinace mohl v čase částečně klesat," řekl Ladislav Dušek, který v rozhovoru několikrát zopakoval apel zejména na mladší věkové skupiny, aby se daly očkovat a pomohly tak vystavět silnější bariéru očekávanému šíření viru na podzim: "Ten covid nikdy nezmizí, bude mít stále tendenci vytvářit nové varianty a šířit se. To je příroda. Velmi často se teď v mediálním prostoru ozývá, že potřebujeme ten virus dostat do pozice chřipky. Ta pozice chřipky spočívá v tom, že většina populace je nějakou formou imunní, a toho můžeme dosáhnout jedině očkováním. Pokud se nám během letních měsíců podaří proočkovat i středněvěkou a mladou populaci, velice významně snížíme pravděpodobnost nekontrolovaného šíření nákazy." 

Celý rozhovor s ředitelem ÚZIS Ladislavem Duškem uslyšíte v záznamu dnešní relace 13+.

ilustrační foto: Pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony