Koudelka není BIS, ale jeho konec by byl výhrou Rusů. O kontrarozvědce s komentátorem i poslancem

Koudelka není BIS, ale jeho konec by byl výhrou Rusů. O kontrarozvědce s komentátorem i poslancem

Pořad v souvislostech


Spory o post šéfa BIS
Audioarchiv
4. srpna 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

15. srpna končí mandát řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi. Přes obecně kladné hodnocení jeho práce premiér Andrej Babiš s pokračováním Koudelky ve funkci váhá. Na pátek svolal sněmovní výbor pro bezpečnost, aby o dalším osudu šéfa BIS jednal, to však není v souladu se zákonnými zvyklostmi. Proč premiér takto jedná? Co z toho může plynout pro samotnou civilní kontrarozvědku a potažmo bezpečnost ČR? O tom jsme hovořili s komentátorem Aktuálně.cz Martinem Fendrychem a členem výboru Janem Bartoškem (KDU-ČSL).

Ten post samozřejmě je předmětem politického vyjednávání, protože o tom, kdo bude příštím ředitelem BIS, rozhoduje vláda a ta je pochopitelně politický orgán. Podstata věci, jak ostatně všichni víme, je v tom, že pana Koudelku si nepřeje prezident Miloš Zeman, má proti němu zásadní výhrady. A zároveň se zdá, že by ho tam rád udržel premiér Babiš. Ten se ale několik měsíců před volbami silně obává toho, že by se mohl prezident postavit proti němu,“ nastínil aktuální situaci Fendrych.

Babišovo oznámení, že věc předloží k posouzení poslancům v rámci bezpečnostního výboru, označil jeho člen Jan Bartošek za stav, kdy si „chce si vzít výbor pro bezpečnost jako rukojmí pro své rozhodování“ (…) Zdůraznil, že takový postup je zcela proti platným zákonům. „To je zodpovědnost vlády a premiéra. Jestliže měli nějaké materiály, měli je poskytnout ministrům. My na bezpečnostním výboru to jméno pouze projednáme. Až už ho doporučíme, či ne, konečné jmenování bude ležet na vládě. Odmítám, aby výbor sloužil jako omluvenka premiérovy neschopnosti. Ukazuje to, že couvá, bojí se konfliktu s prezidentem.“

Podobně se vyjádřil také Martin Fendrych: „Myslím, že Babiš si velice dobře uvědomuje, co prezident provedl své bývalé straně ČSSD. Svou „pomstu“ provedl tak dokonale, že dnes je to marginální strana, která bude ráda, jestli se dostane do sněmovny. Pan premiér ví, že kdyby se mu postavil, a to ještě před volbami, mohl by přijít o zemanovské voliče, což by mohlo být 4-5 % dolů. Byla by to pro něj velká rána. To, že přesunul problém na bezpečnostní výbor, je typické přehrání odpovědnosti na kontrolní orgán. Neodpovídá to nejen ústavě, ale ani jednotlivým zákonům, které se BIS týkají.“

Samotný Michal Koudelka stojí v čele civilní kontrarozvědky od roku 2016, přičemž jeho mandát může být prodloužený ještě na jedno pětileté období. Jeho význam ve funkci vysvětlil M. Fendrych: „Žijeme v době emocí a symbolů. Koudelka se stal jakýmsi symbolem BIS a způsobil to právě Zeman, který proti němu a BIS osobně útočí. Jeho odvolání potom znamená, že pokud by Koudelka nepokračoval příštích pět roků jako ředitel, je to velká výhra především ruských tajných služeb.“ Právě jejich aktivity na českém území totiž BIS z velké části pomáhá odkrývat. Letos na jaře to v rámci tzv. kauzy Vrbětice vyústilo ve vyhoštění množství členů ruského velvyslanectví v Praze, kteří zde fungovali také jako tajní agenti. „Že přišli o své lidi na ambasádě, je pro Rusy strašně zásadní. Je to vidět i na jasném úbytku dezinformací v Česku na různých dezinformačních webech,“ podotkl Fendrych.

Proč se podle poslance Bartoška a komentátora Fendrycha bude osud šéfa civilní kontrarozvědky řešit jen několik dní před koncem jeho funkce? Co to může způsobit? A jak to dopadne na bezpečnost státu? Dozvíte se v záznamu celého pořadu 13+, který naleznete v audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony