Köppl z Ministerstva zdravotnictví: Situace není dobrá, jde hlavně o to nezahltit nemocnice

Köppl z Ministerstva zdravotnictví: Situace není dobrá, jde hlavně o to nezahltit nemocnice

Pořad v souvislostech


Další postup ministerstva zdravotnictví a kauza Věslava Michalika
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Komplikace při ustavení nové vlády; start biatlonové sezóny

Situace v českých nemocnicích a nový předseda Ekumenické rady církví

Debata o covidu mezi katolíky; působení sekty Šinčchondži
Audioarchiv
23. listopadu 2021 13+ Autor: Eva Svobodová

Od prosince budou mít lidé starší 60 let nárok na přeočkování už pět měsíců po dokončeném očkování na místo dosavadních šesti. Vláda také otevřela debatu o povinném očkování proti covidu u této věkové kategorie a některých profesí. Zároveň včera rozhodla, že navzdory počínajícímu zahlcení nemocnic covidovými pacienty nevyhlásí nouzový stav. Proč právě takový postup? Na to jsme se ptali mluvčího Ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla.

V otázce zkrácení intervalu mezi druhou a třetí dávkou očkování Köppl poukázal na doporučení výrobců vakcín, kteří hovoří o nejméně pěti měsících. Tím se podle něj ministerstvo ve svém rozhodnutí také řídilo, a to navzdory některým hlasům, že by tato doba měla být ještě kratší.

Přeočkování by pak mělo být od prosince povinné pro věkovou kategorii 60+. Možnost zahrnout do této skupiny více populace podle Köppla zatím není na místě: „Otázka je, zda bychom byli schopni v tuto chvíli naočkovat dramaticky větší množství lidí třetí dávkou ve chvíli, kdy nemáme otevřená velkokapacitní očkovací centra. Na rozdíl od ostatních států u nás chybí značné části lidí i naočkování první dávkou,“ uvedl. Co se týče spolupráce vlády v demisi a té nastupující ve věci pandemie, mluvčí ministerstva zdravotnictví podotkl, že „jednání probíhají pravidelně“  a v „relativně konstruktivní atmosféře“. "Je patrné, že se nově nastupující koalice a její AntiCovid tým snaží zorientovat v agendě ministerstva a vůbec pandemii,“ řekl Proglasu.

Cílem vyřazení testů coby dokladu bezinfekčnosti, jak je tomu od tohoto týdne, je podle Köppla zejména ochrana neočkovaných před možnou nákazou. Zároveň uznal, že jde i o to je tím motivovat k očkování. „Co si budeme podívat, je to model, který se v Evropě nazývá negativní motivací. Tuto formu výzvy k očkování využily Itálie, Španělsko, Portugalsko, Německo, Francie, vlastně všechny státy na západ od nás,“ uvedl.

Jak mluvčí Ministerstva zdravotnictví hájí skutečnost, že neočkovaní uživatelé azylových zařízení do nich nebudou přijati bez PCR testu? Je skutečně očkování v Česku stále dobrovolné? Uslyšíte v celém rozhovoru, který najdete v audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony