Kopeček: Vládní koalice nefunguje, ačkoliv formálně ještě existuje

Kopeček: Vládní koalice nefunguje, ačkoliv formálně ještě existuje
24. listopadu 2020 13+ Autor: Ondřej Havlíček

Vedení Pirátské strany dostalo od svého celostátního fóra zelenou k zahájení vyjednávání o koaliční spolupráci s hnutím STAN pro příští parlamentní volby. Dlouho deklarované spojenectví tak začíná získávat jasnější obrysy. Jeho konkrétní podobu, včetně programu nebo obsazení kandidátek, bychom měli znát na začátku ledna, kdy také celostátní fórum Pirátů bude znovu hlasovat o vzniku koalice, tentokrát už se znalostí koaliční smlouvy. Co takové spojení znamená pro českou politickou scénu? A jak vypadá situace ve vládní koalici, když někteří významní členové ČSSD, jako hejtman Martin Netolický nebo bývalý senátor Jiří Dientsbier, vyzývají stranu k odchodu z vlády po hlasování o daňovém balíčku? O tématech jsme mluvili s politologem z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lubomírem Kopečkem.

„Jsme v situaci, kdy ve volbách v roce 2017 uspělo devět politických stran, z nichž několik se dostalo do Poslanecké sněmovny velmi těsně a je nejisté, jestli by se jim totéž povedlo v příštích parlamentních volbách. Proto je tu ten motiv propojit subjekty, u kterých je nejisté, že by uspěly,“ otevřel téma Kopeček s tím, že jako druhý motiv vidí zpřehlednění českého politického systému, ve kterém v současnosti Poslaneckou sněmovnu obývá devět stran.

„Problémem při případném spojení obou stran do volební koalice může být fakt, že obě strany mají poměrně omezené jádro voličů., kteří k nim mají pevný vztah – v tom smyslu, že je budou volit za každých okolností,“ doplnil politolog s tím, že problémy mohou nastat už při domlouvání koalice z personálních důvodů, hlavně při obsazování míst na volitelných místech kandidátek v jednotlivých krajích.

Profesor Kopeček se vyjádřil také k nedávnému hlasování o daňovém balíčku, ve kterém hnutí ANO podle některých politiků ČSSD obešlo koaliční stranu. „Je zjevné, že se koalice nebyla schopná dohodnout ani v tak zásadní věci, jako největší daňová reforma za posledních x let. To ukazuje, že vládní kolaci fakticky nefunguje, ačkoliv pořád ještě formálně existuje.“

Jaké jsou důvody setrvávání ČSSD ve vládě? Vedl by nyní k něčemu její potenciální odchod? A co přední český politolog říká na dohady o možném vzniku úřednické vlády v čele s šéfem společnosti ČEZ Danielem Benešem? Poslechněte si celý pořad 13+ v audioarchivu a dozvíte se víc.

NyníPísně
Píseň: Suzanne (1969); Interpret: Neckář Václav; Album: Neckář Václav: Motejl modrejl
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
16:00Za 5 pět
16:44Písně
16:55Hrajte, kapely!