Komentátor Proglasu: Používat vakcínu jako politickou munici je absolutně nepřijatelné

Komentátor Proglasu: Používat vakcínu jako politickou munici je absolutně nepřijatelné

Pořad v souvislostech


Testování ve firmách a komentář Filipa Breindla k aktuální situaci
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme

Kandidatura Hany Lipovské za Volný blok do Poslanecké sněmovny

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

Politická krize v Tunisku
Audioarchiv

„Bývalý koordinátor promluvil: Jak se očkuje, když to řídí premiér.“ Tak zní titulek dnes zveřejněného rozhovoru webu Seznam Zprávy s někdejším národním koordinátorem očkování Zdeňkem Blahutou, který složil funkci po necelých dvou měsících na konci letošního ledna. Po něm koordinaci převzal premiér Andrej Babiš. Co to pro stát s nyní více než 20 tisíci zemřelými kvůli covidu znamená? Do jaké míry za to může premiérův způsob řízení? A co můžeme očekávat v následujících týdnech a měsících? O tom jsme v pořadu 13+ hovořili s komentátorem Proglasu Filipem Breindlem.

Blahutova kritická slova na Babišův účet jako například „S ním je to těžké, on neudrží myšlenku, jestli mi rozumíte, do všeho se montuje a o všem chce rozhodovat,“ Breindl okomentoval:Je třeba říct, že to je pohled jedné strany, na kterou zase Andrej Babiš reagoval, že Blahuta se mstí a neplní své úkoly. Ovšem z toho jak Babiš vystupuje, lze přitakat, že to tak nějak může vypadat. Tedy že Andrej Babiš se hlásí k tomu, že vše zařídí sám a je pravděpodobné, že tak i vystupuje. Skutečně to bohužel naráží na limity jeho možností. To prostě není věc, kterou by zvládl jeden člověk, byť by byl superschopnější, natož Babiš, který podle mě ani schopnosti obsáhnout takhle komplexní problém nemá. Je to tedy smutná výpověď o tom, co se stane, pokud namísto institucí do řešení záležitostí vstupuje jednotlivec,“ uvedl.

Smířlivěji hodnotí Filip Breindl ministra zdravotnictví: „Jan Blatný vychází z rozhovoru v docela příznivém světle, alespoň tedy relativně. V tom smyslu, že Blahuta potvrzuje, že Blatný je člověkem, který se snaží celou tu debatu o řešení problémů dostat na racionální úroveň. Naráží ale na to, že Babiš je silnější a prosadí si svou.“ V tom spatřuje Breindl hlavní problém: „Právě ministr zdravotnictví by měl být tím člověkem, který se dokáže postavit i premiérovi, má-li dojem, že jeho zásah je neodborný a věci škodí, případně si zajistit podporu. Aniž bych byl zastáncem hašteření uvnitř vlády, myslím si, že Blatný přinejmenším mohl využít prostor k hledání spojenců i uvnitř vlády, k tomu, aby podpořil vytvoření křídla, které vnímá problém. To od Blatného aspoň v té veřejné rovině nevidíme, a lze pochybovat o tom, že tak funguje v zákulisí.“

Na výpověď bývalého národního koordinátora očkování o tom, že premiér rozhoduje i o distribuci vakcín a politizuje ji, pak komentátor Proglasu reagoval: „Věřím, že do samotného provádění očkování to tak škodlivě nevstoupí. Tím ale neříkám, že je to dobře. Samotný proces očkování se snad rozběhne i bez toho a bude probíhat subsidiárním způsobem. Už nyní máme signály od některých krajů, které se v tom chovají velmi emancipovaně. Nebude-li jim stát vyloženě bránit, budou schopny své plány realizovat. To celé však ukazuje na špatnou věc v základu – totiž že jeden člověk rozhoduje o rozdělení zásilek vakcín podle nejasných kritérií, nejspíš svého vlastního zájmu, což je ještě horší. To by mohlo proces očkování vážně narušit. Doufám ale, že se to nakonec nestane. Používat vakcínu jako politickou munici je v této situaci absolutně nepřijatelné,“ shrnul Filip Breindl.

foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony