Komentátor Honzejk: Současný „marketingový“ způsob vládnutí nás dovedl, kde jsme

Komentátor Honzejk: Současný „marketingový“ způsob vládnutí nás dovedl, kde jsme
11. února 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Poslanci dnes jednají o dalším prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, proti se ale nyní staví velká část opozice. V případě neprodloužení se od příštího pondělí znovu otevřou obchody i služby a lidé se budou moci bez omezení shromažďovat. O širších souvislostech této situace jsme v pořadu 13+ hovořili s komentátorem Petrem Honzejkem z Hospodářských novin.

Skutečnost, že příští týden reálně hrozí ukončení nouzového stavu, je podle Honzejka znamením toho, že opozici včetně komunistů, kteří vládu dosud podporovali, došla trpělivost: „Premiér přes veškeré své proklamace s opozicí o jejích požadavcích vážně nejedná. Místo aby se věnoval řádnému projednávání prodloužení nouzového stavu, tak tento týden odjel do Maďarska a Srbska zkoumat ampulky s ruskou vakcínou. Opozice vidí, že nedostává, co od premiéra chce, a dává mu jasný signál, že se musí jejími požadavky vážně zabývat,“ vysvětlil.

Babišovo včerejší vyjádření, že v případě neprodloužení nouzového stavu může za následná úmrtí na covid opozice, považuje Honzejk za „velice nešťastné“. „Nouzový stav tu přece máme, stejně jako tvrdá opatření, a přitom je tady 17 tisíc mrtvých (…). Být premiérem, tak bych takovou debatu vůbec nerozjížděl,“ uvedl.

Zásadní potíž české vlády spatřuje v jejím „marketingovém způsobu vládnutí, jež má ve svém DNA,“ jak poznamenává. „Z větší části je vláda postavená na předstírání aktivity než na aktivitě skutečné. Vidíme, co dělá ministryně financí Schillerová. Místo aby připravovala státní rozpočet, který se bude potýkat s dalším propadem příjmů kvůli stomiliardovému snížení daní i dalším kompenzacím, jede o víkendu kontrolovat do Teska cenovky, jen aby se u toho mohla natočit,“ glosoval.

Klíčovým úkolem premiéra je podle Petra Honzejka být tím, kdo se snaží dosáhnout celospolečenského konsenzu. To se však neděje: „Co vidíme? Rozhádanou politickou scénu, rozhádaná je i celá společnost, která vidí, že Babišově vládě nelze důvěřovat. To se pak odráží v tom, že ochota lidí cokoliv dodržovat je velmi malá.“ Nepřispívá tomu dle jeho slov ani to, že samy osoby z nejvyšších pater politiky pravidla mnohdy nedodržují: „Lidé vidí, že například Milan Hnilička, aktér dnes už legendárního teplického mejdanu politicko-byznysového kmotra Bendy, se vzdal poslaneckého mandátu, ale na de facto ministerském místě šéfa Národní sportovní agentury zůstal. Reakce veřejnosti se pak blíží nihilismu. A právě proto jsme na tom v rámci Evropy a celého světa tak špatně,“ uzavírá Honzejk.

Co podle komentátora Hospodářských novin může pomoci, aby se stát z této situace dostal? Dává současné vládě stále šanci? Dozvíte se v celém záznamu rozhovoru z dnešního pořadu 13+, který si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony