Kněz a lékař Martin Moravec: Odmítání vakcín jde výrazně proti životu

Kněz a lékař Martin Moravec: Odmítání vakcín jde výrazně proti životu

Pořad v souvislostech


Debata o covidu mezi katolíky; působení sekty Šinčchondži
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Komplikace při ustavení nové vlády; start biatlonové sezóny

Situace v českých nemocnicích a nový předseda Ekumenické rady církví

Debata o covidu mezi katolíky; působení sekty Šinčchondži
Audioarchiv
24. listopadu 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

Hostem středečního pořadu 13+ byl lékař, nemocniční kaplan a kněz z Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou Martin Moravec. Hovořili jsme s ním o očkování proti covidu-19 a debatě, která se v tuzemském katolickém prostředí k tématu vede. 

Před pár dny P. Moravec uveřejnil na internetu výzvu, ve které vakcínu označuje za smysluplný a morálně přijatelný nástroj proti covidu. I když některé reakce, které na tuto výzvu obdržel, byly nesouhlasné, Martin Moravec je přesvědčený, že je o tomto tématu nutné vést dialog namísto rozdělování a podporování nenávisti. 

Dále řekl, že nesouhlasí s kritiky očkování, kteří jsou přesvědčeni o tom, že církevní představitelé ustupují od některých morálních principů, například v oblasti nenarozeného života: “V případě moderních mRNA vakcín se ani nevyužívaly embrionální buněčné kultury. Nechápu tak argumentaci proti těmto typům vakcín, které splňují apel z 90. let, aby se medicína snažila hledat morálně méně závažné cesty.”

Kněz Martin Moravec se v pořadu 13+ také zamýšlel nad motivacemi, proč někteří lidé odmítají očkování proti covidu-19: “Mnoho starších katolíků je stejně jako ostatní senioři ovlivněno různými poplašnými zprávami šířenými přes e-mail. U mladších křesťanů odmítání vakcín považuji za víru svého druhu. Pro tyto věřící je otázka vakcinace otázkou věrnosti Kristu a své víře. Tyto názory se odrážejí od jejich úcty k životu. Tragické na tom ale je, že ve výsledku tyto názory jdou výrazně proti životu.” P. Moravec ve vysílání Proglasu vyjádřil názor, že s těmito lidmi je nutné vést dialog. Zároveň je ale přesvědčen, že se do debaty o očkování promítají také vlivy cizích mocností, které využívají toto téma k rozdělování společnosti. “Mezi námi katolíky jsou témata, na kterých se necháme snadno nachytat na otázky spojené s pro-life. Bohužel v jejich případě často zůstáváme na povrchu a nejsme schopni rozlišovat, odkud vítr vane a kam nás chce někdo jiný dotlačit.”

Celý rozhovor s lékařem a knězem Martinem Moravcem je možné si poslechnout v audioarchívu Radia Proglas a v podcastových aplikacích.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony