Karel Havlíček: Jsem rád, že jsme nezvýšili kompenzační poplatek za testy na koronavirus

Karel Havlíček: Jsem rád, že jsme  nezvýšili kompenzační poplatek za testy na koronavirus

Pořad v souvislostech


S ministrem Havlíčkem o testování ve firmách, s generálem Pavlem o 22 letech v NATO
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


13+

O zjednodušení volební procedury, o předvolební situaci v Německu

O předvolebních spotech ve veřejnoprávních médiích a kontrole střetu zájmů pro zisk evr. dotací
Audioarchiv

V relaci 13+ byl naším hostem ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Hovořili jsme s ním o povinném testování  na koronavirus ve firmách.

Do dnešního dne mají testování dokončit podniky nad 250 zaměstnanců. Zahájeno bylo 3. března a testy budou nadále závazné jednou za sedm dní. Ministr zdravotnictví Jan Blatný tento čtvrtek  v poslanecké sněmovně řekl, že předpokládá zachování této povinnosti nejméně do konce května, a to i v případě zlepšování epidemické situace.

Karel Havlíček ve vysílání Radia Proglas uvedl, že každý den toto testování odhalí přibližně tři tisíce nakažených: “Když si vezmeme, že reprodukční číslo je nyní přibližně jedna, tak to znamená, že tyto tři tisíce nemocných by nakazili další tři tisíce. A tomu se tímto testováním daří zabránit. A vzhledem k tomu, že smrtnost je u covidu jeden a půl procenta, tak můžeme říct, že testování denně zachraňuje nižší desítky lidských životů.”

Podle ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka se v současné době firmy nepotýkají s nedostatkem testů. “Na skladě je teď několik milionů testů. Jsem proto rád, že jsme se na vládě nerozhodli zvýšit kompenzační příspěvek například na sto korun. Tento krok by vedl jen k tomu, že by se testy nyní prodávaly za vyšší cenu. Na takovém rozhodnutí by tedy vydělávali jen distributoři a dovozci. Naopak nyní se cena díky konkurenci snižuje,” objasnil ve vysílání Proglasu ministr Havlíček. Podle jeho vyjádření vládní politici ještě zvažují zkrácení sedmidenního intervalu, ve kterém firmy nyní musejí své zaměstnance testovat. "Epidemiologové nás vyzývají k tomu, abychom zhustili frekvenci testování. Je totiž pravda, že čím častěji se testy budou dělat, tím je to efektivnější. Zároveň si ale musíme uvědomit, že i testování jednou týdně je pro podniky logisticky náročné. Pokud by se podařilo testovat dvakrát týdně, bylo by to určitě dobře. Problém ale nevidím ve finanční kompenzaci častějšího testování ze strany státu, Ale v tom, aby to zaměstnavatelé zvládli logisticky,” řekl v relaci 13+ Karel Havlíček.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony