K tématu Bělorusko s ministrem Tomášem Petříčkem

K tématu Bělorusko s ministrem Tomášem Petříčkem
13. října 2020 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Proglas se tématu aktuální situace v Bělorusku věnoval i v exkluzivním živém vstupu s ministrem zahraničí ČR Tomášem Petříčkem. Šéfa české diplomacie jsme požádali, aby nastínil, jaký postoj zaujímá naše země k současnému dění v Bělorusku a co za oficiální diplomatické kroky v tomto směru podniká.

Dnes jste na svém facebookovém profilu napsal: "V Bruselu jsme se dohodli na zařazení Alexandra Lukašenka na sankční seznam osob, které se podílejí na represích proti běloruské společnosti. Česko po jeho zařazení volá dlouhodobě. Je to správný krok vůči tomu, kdo za současný stav v Bělorusku nese největší zodpovědnost." Není na to pozdě? Proč byl Lukašenko na sankční seznam přidaný až teď?

Není to pozdě. My jsme doufali, že se zahájí dialog, který by mohl situaci v Bělorusku vyřešit, přivést větší svobodu, po které tamní občané volají. Tím, že se po dva měsíce žádná možnost dialogu neotevřela a běloruský režim odmítá diskusi s veřejností a občanskou společností, dospěli jsme k závěru, že je čas dát i další představitele režimu včetně prezidenta na sankční seznam EU.

Kdyby takový sankční seznam byl pouze na Vás, byl by tam Alexandru Lukašenko z pohledu české diplomacie už dřív?

Česká republika byla už v průběhu diskuze o prvním sankčním seznamu připravena zvážit i zařazení Lukašenka. Rozhodující pak byla jeho prezidentská inaugurace, která proběhla bez předchozího oznámení za zvláštních okolností. To byl poslední signál ze strany režimu, že jeho představitelé diskuzi odmítají, a budou dále pokračovat v potlačování projevů občanské společnosti.

Před několika dny jste také oznámil, že povoláváte českého velvyslance v Bělorusku zpět do Česka. Jaké další nástroje využije ČR k tlaku na Bělorusko?

Ano, byl to především akt solidarity s našimi partnery v EU. Pro nás stále platí, co jsme dělali od počátku. Tedy podpora běloruské občanské společnosti, pomoc lidem, kteří jsou postiženi represemi ze strany tamního režimu a také třeba podpora nezávislých médií tak, aby se k běloruským občanům dostaly objektivnější informace. Dále chceme pokračovat v úsilí EU v tom střednědobém horizontu. To znamená vytvářet tlak na politický dialog, přinášet téma ochrany lidských práv v Bělorusku na půdu mezinárodních organizací. V neposlední řadě bylo Česko společně s Polskem a dalšími státy velmi aktivní při formulování dlouhodobější vize, co může EU nabídnout v případě, že v Bělorusku dojde v uvolnění demokratizačních kroků k nějakému pokroku, po kterém tamní společnosti volá.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony