K. Koldinská k modlitbě za mír: Velkým krokem je už to, že se potkávají tak rozdílní lidé

K. Koldinská k modlitbě za mír: Velkým krokem je už to, že se potkávají tak rozdílní lidé
7. října 2021 13+ Autor: Filip Breindl

V římském kongresovém centru probíhá dvoudenní mezináboženské setkání, které myšlenkově navazuje na modlitbu za mír papeže Jana Pavla II. s představiteli křesťanských církví, islámu, judaismu a dalších směrů v Assisi v roce 1986. Pořadatelem je komunita Sant´Egidio. K závěrečnému programu v římském Koloseu se dnes připojí papež František.

"Tato naše modlitba za mír bývá každý rok a je výjimečná proto, že je nejreprezentativnější mezinárodní a mezináboženské setkání během roku. Letos se opět schází špičky světových náboženství – v první řadě je třeba jmenovat papeže Františka, ale i velkého imáma Al-Azharu (muslimské káhirské univerzity - pozn. red.) Ahmada Al Tayyeba a další vysoké představitele světových náboženství i politiky," přiblížila ve vysílání Proglasu Kristina Koldinská z komunity Sant´Egidio. Připomněla, že letošního ročníku se účastní například končící německá kancléřka Angela Merkelová.

Dodala, že nejde jen o setkání a společnou modlitbu, ale i o rozhovory o konkrétních otázkách kolem konfliktního dění ve světě. Jako příklad uvedla podněty k mírové dohodě končící v roce 1992 občanskou válku v Mosambiku a z nedávné doby humanitární koridory, jejichž prostřednictvím některé evropské státy ve spolupráci se Sant´Egidiem a charitou pomáhají dostat do bezpečí zranitelné skupiny mezi lidmi na útěku. "Není to jenom hezké povídání si lidí, kteří plus mínus smýšlejí stejně," řekla k tomu Kristina Koldinská s tím, že nelze předvídat, zda podobné průlomové výsledky přinese i letošní římské setkání. "Už jenom to, že tak rozdílní lidé v současném tak rozděleném světě se potkají, že jsme dali příležitost těmto mužům a ženám setkat se a vzít si dva dny na velice závažnou a často i náročnou reflexi, je velkým krokem pro mír i v konkrétních situacích," vyjádřila Kristina Koldinská s tím, že vnímá povzbudivě skutečnost, že pozvaní představitelé prakticky bez výjimky s účastí na římském setkání souhlasili.

NyníJitro s dechovkou
Písnička: Hej lásko nečekej; Sóla: Pesrová Andrea; Soubor: Lučanka; CD: Pozdrav z Luk nad Jihlavou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony