Jiří Hrdina: Hokejová špička Česku utíká, ale letos máme na MS šanci

Jiří Hrdina: Hokejová špička Česku utíká, ale letos máme na MS šanci
21. května 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Co vypovídá skutečnost, že Česko čeká od roku 2012 na medaili z mistrovství světa, o úrovni českého hokeje? Nejen tuto otázku jsme v úvodní den letošního šampionátu v Lotyšsku rozebírali v relaci 13+ s Jiřím Hrdinou, členem zlatého československého týmu z Prahy 1985 a trojnásobným držitelem Stanleyova poháru.

Letošní výběr českých hráčů na mistrovství světa tvoří silný tým, domnívá se Jiří Hrdina. "Myslím, že tým je velmi dobře složen jak z ofenzivních, tak defenzivních hráčů, což je základ, aby naši mohli bojovat o medaile. Další věc je, že týmy, které patří do top pětky, nebudou mít z různých důvodů nejsilnější sestavy," hodnotí Jiří Hrdina s tím, že absence hráčů, kteří pokračují ve vyřazovacích bojích NHL, Česko tak výrazně nepoznamená jako konkurenci, i když chybí například David Pastrňák, Ondřej Palát nebo Tomáš Hertl. Potřebnou kvalitu podle něj dodávají českému výběru například Dominik Kubalík, Jakub Vrána, Filip Zadina nebo Filip Chytil a výkony Šimona Hrubce v klubové sezóně KHL dávají dobrý předpoklad, že mužstvo bude mít silného brankáře, říká Hrdina. Ke každoroční kolizi mistrovství světa s boji o Stanleyův pohár v zámoří dodal: "I bez těch úplných špiček z týmů, které jsou v play off NHL, si myslím, že sestavy v jiných letech jsou kvalitní, mužstva jsou tam silná a turnaj má svou kvalitu. Letos je to trochu jiné kvůli covidu."

Jiří Hrdina působí jako skaut, vyhledavač talentovaných hráčů pro tým NHL Dallas Stars a opakovaně poukazoval na výsledkové nezdary českých juniorských reprezentací - naposledy tým do 18 let prohrál na mistrovství světa s Kanadou 3:10 ve čtvrtfinále. Podle něj by se měla zúžit domácí nejvyšší soutěž juniorů či dorostenců. "Pak je třeba zapracovat na individuálních dovednostech jednotlivců. To je dnes naprostý základ, bruslení, práce s pukem, obejít hráče jeden na jednoho, tam nám myslím utekl svět nejvíc," domnívá se Jiří Hrdina. "Český hokej, jak ho známe třeba z doby před 15, 20 a více lety, to už je všechno pryč. Kombinační hokej a všechny hokejové činnosti v rychlosti dnes hrají všechny týmy včetně Kanady a Spojených států. Spíš je potřeba věnovat se tomu, abychom je dohnali v individuálních činnostech jednotlivce," zdůrazňuje mistr světa z Prahy 1985.

Co si Jiří Hrdina myslí o současném turnajovém systému mistrovství světa s tlakem na úspěch týmu ve čtvrtfinále? Jak se od jeho aktivní hráčské kariéry změnila hokejová rivalita s Ruskem? A jak podle něj dopadne úvodní utkání českého týmu s tímto soupeřem? Poslouchejte záznam relace 13+, rozhovor s Jiřím Hrdinou je v závěrečné části.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony