Jindřich Šídlo: Sledujeme rozklad ČSSD v přímém přenosu

Jindřich Šídlo: Sledujeme rozklad ČSSD v přímém přenosu
13. dubna 2021 13+ Autor: Anežka Jakubcová

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček o víkendu obhájil funkci předsedy ČSSD, následně doporučil odvolání Tomáše Petříčka, který na sjezdu strany kandidoval proti němu, z postu ministra zahraničí. Řízení resortu tak dočasně přešlo na Hamáčka, podle jeho představ by se ho ale měl ujmout Lubomír Zaorálek, který by tak opustil roli šéfa ministerstva kultury. Jím by se měl stát náchodský starosta a poslanec za ČSSD Jan Birke. Zda tyto výměny opravdu uskuteční, není jasné ani po úterním briefingu Lubomíra Zaorálka. Jak situaci číst? V pořadu 13+ jsme o tom mluvili s komentátorem Jindřichem Šídlem.

"Dá se říct, že sledujeme rozklad sociální demokracie v přímém přenosu. Dva dny poté, kdy měli sociální demokraté svůj sjezd, po kterém, jak sliboval Jan Hamáček, chtěli mluvit jedním hlasem, vidíme úplný rozklad té strany. Strana působí neuvěřitelně směšným způsobem a působí tak i její předseda," říká Šídlo a popisuje situaci, kdy předseda Hamáček v televizi večer oznámí, že Zaorálek bude dobrým ministrem zahraničí, ten ale o 14 hodin později vyjádří nezájem o přestup na jiné ministerstvo a Jana Birkeho de facto označí za nevhodného nástupce v čele ministerstva kultury. "To je absolutně nezvládnutá politická práce ze strany předsedy Hamáčka. Působí to neuvěřitelně amatérským způsobem. Poškozuje to nejen sociální demokracii, ale samozřejmě celou vládu. (...) Dohadovat se o situaci až poté, co se něco stane, není to domluveno s tím, kdo má na takto důležitém postu nahradit Tomáše Petříčka, to by člověk musel dlouho vzpomínat, kdy něco podobného v české politice zažil."

Šídlo prý Zaorálkovi rozumí, když nechce do čela ministerstva, jemuž zmizela část pravomocí od doby, kdy ho sám ve vládě Bohuslava Sobotky v letech 2014–2017 řídil. "Máme tady zvláštního vládního koordinátora pro vztahy s Ruskem, což je poradce prezidenta i premiéra Rudolf Jindrák. Evropská agenda je v zásadě umístěna na úřadu vlády, takže Zaorálek si klade otázku, co by asi na tom ministerstvu mohl dělat. To, že krok s ministrem Petříčkem vyhovuje prezidentovi republiky, je známo, on se tím nijak netají." Podle Jindřicha Šídla je třeba vnímat, že celá situace škodí celé zemi.

Okolnosti personálních změn na ministerstvech zahraničí a kultury má v úterý v podvečer projednávat grémium sociálních demokratů, a to i poté, kdy Jan Hamáček přiznal zdravotní indispozici, kterou sám připsal tlaku aktuálních událostí.

Rozhovor s Jindřichem Šídlem si poslechněte ze záznamu pořadu 13+, dozvíte se třeba o tom, jestli považuje ministerstvo kultury za popelku mezi ministerstvy nebo zda by měl Lubomír Zaorálek setrvat ve vládě, pokud odmítne přesun na ministerstvo zahraničí.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony