Jednání o Zemanovi nebylo fér, Fischer to dopředu nezařadil na program, stěžují si senátoři

Pořad v souvislostech
13+
Budeme vysílat
Královna Eliška Rejčka - žena bořící mýty
Tip týdne
Tip týdne
Vysílali jsme
Strašák jménem preeklampsie
Pomáhající centra Diecézní charity Hradec Králové
Rusko a Ukrajina
Audioarchiv
Senátní Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost včera doporučil Senátu ke schválení usnesení, kterým se vyslovuje neschopnost Miloše Zemana vykonávat prezidentský úřad. Podle některých členů bezpečnostního výboru ale věc nebyla zařazena do programu řádným způsobem a jednání tak nebylo fér.
Senátní bezpečnostní výbor se opírá o čl. 66 Ústavy, podle kterého se mohou Senát a Poslanecká sněmovna společně shodnout, že prezident republiky nemůže ze závažných důvodů svůj úřad vykonávat - v takovém případě by si jeho pravomoci rozdělili premiér a předsedové obou parlamentních komor. Na řadě je tak nyní plénum Senátu, potom případně také Poslanecká sněmovna.
Výbor tímto způsobem rozhodl na základě podrobné třiačtyřiceti stránkové analýzy, kterou předložil předseda výboru Pavel Fischer. Několik jeho kolegů z výboru se ale pro Proglas nezávisle na sobě vyjádřilo, že projednání věci bylo velmi nestandardní. Předseda Fischer podle nich zařadil projednání věci do bodu různé, někteří tak na výbor vůbec nedorazili kvůli jiným povinnostem, i když říkají, že kdyby o zařazení takové věci na program věděli, na výbor by dorazili. Fischer měl navíc podle tvrzení některých svých kolegů předložit analýzu až přímo na jednání, prostudovat ji tak senátoři prakticky neměli šanci.
„Když se podíváte na program výboru za poslední měsíce, zjistíte, že se zabýváme tématem Vrbětice téměř pokaždé, to jsme včera přerušovali. Protože včerejší jednání bylo naplánované na několik hodin a někteří se z něj omluvili, tak jsem se kolegů, kteří přišli, ptal, jestli chtějí tento bod otevírat. Kolegové souhlasili, že bod otevírat chtějí a že se potom rozhodneme, zda přijmeme usnesení. Zprávy o tom, že to bylo v bodu různé, nejsou založeny na pravdě,“ řekl Fischer a dodal, že informace visí na stránkách Senátu.
V pozvánce na včerejší jednání bezpečnostního výboru dostupné na webových stránkách horní komory parlamentu ale takový bod najít nelze, Fischer sám tvrdí, že se jednání o věci událo v rámci bodu „Vrbětice a dopady na bezpečnost ČR“.
Podle člena bezpečnostního výboru Ladislava Václavce (zvolen za ANO) ale mělo být něco takového zařazeno na program jako samostatný bod. „O tom bodu jsem nevěděl a nevěděl to nikdo, asi to vyplynulo až z programu.“
Proglasu popsali svou nespokojenost s Fischerovým postupem také další senátoři z bezpečnostního výboru, například jeho místopředseda Tomáš Jirsa (ODS). Na telefonický dotaz odpověděl, že na výboru nebyl pro jiné povinnosti, ale kdyby byl bod dopředu zařazený na programu, tak by dorazil. Jirsa také dodal, že sice nesouhlasí s prezidentovým chováním, nelze ale podle něj proto prezidenta prohlásit za neschopného výkonu funkce. Více věc nechtěl komentovat.
Asistent senátora Marka Ošťádala (STAN) zase Proglasu po telefonu potvrdil Ošťádalovu přítomnost na jednání, ani on ale prý dopředu o projednávání analýzy nevěděl.
Proč Pavel Fischer nezařadil téma jako oficiální bod programu jednání výboru? A jak pravděpodobná je podle Fischera s Václavcem varianta, že usnesení o neschopnosti prezidenta vykonávat úřad přijmou obě komory parlamentu?
Celou debatu o vhodnosti projednání dopředu neohlášeného bodu i o samotné podstatě přijatého usnesení senátorů, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
foto: Pavel Šaněk, Radio Proglas