Jaroslav Franc: Od papežovy cesty jsou veliká očekávání

Jaroslav Franc: Od papežovy cesty jsou veliká očekávání
2. prosince 2021 13+, Události Autor: Eva Svobodová

Papež František dnes zahájil svou apoštolskou cestu na Kypr a do Řecka. Po návštěvě Iráku a Slovenska se jedná o letošní třetí mezinárodní pouť. Jejími hlavními tématy jsou podpora uprchlíkům, které navštíví na ostrově Lesbos, a ekumenický dialog s představiteli východních církví. Do jaké místní situace František přijíždí a jak bude přijat? O tom jsme hovořili s odborníkem na spiritualitu křesťanského Východu Jaroslavem Francem z CMTF Univerzity Palackého v Olomouci.

„Jede do rozdělené země,“ charakterizuje Franc papežovu návštěvu Kypr, který je podle něj místem ve zvláštní situaci. „Žije tam většina pravoslavných křesťanů. Katolíků jsou na Kypru jen asi tři procenta. Na severu je většinová sunnitská komunita, která vyhlásila nezávislou severní kyperskou republiku. Pokud se na Kypru stane nějaká mimořádná událost, která nebude spojená s násilím či napětím, bude to velké znamení naděje,“ upozornil.

Zdůraznil také, že, i když papež do země přijíždí jako poutník a nemá politické ambice, tématu rozdělené země, které je v zásadě politické, se nevyhne. Jako příklad uvedl členy maronitské církve, kteří na Kypr přišli před staletími z Libanonu. „Chtějí tam pokojně žít, ale současně trpí tím, že je země rozdělená a oni často museli opustit původní vesnice, kde žili. Tím, že se s nim papež setká, ukáže, že mu na nich záleží,“ podotkl Franc.

S velkým napětím podle něj očekávají papeže také pravoslavní. „On navazuje na tradici, která je minimálně od 80. let, kdy vznikla smíšená komise 14 autokefálních pravoslavných církví a katolické církve. Jedno z těch setkání v roce 2009 proběhlo i na Kypru, takže je na co navazovat. Očekává se podpoření vztahu mezi katolickou církví a pravoslavnými církvemi,“ vysvětlil Jaroslav Franc.

Proč je podle něj důležité, že papež jede i na ostrov Lesbos? Proč si myslí, že je důležitá pozornost, kterou František dlouhodobě věnuje lidem na periferii? A může současná cesta na Kypr a do Řecka něco změnit? Uslyšíte v celém rozhovoru s Jaroslavem Francem z Cyrilometodějské teologické fakulty UP v Olomouci, který najdete v audioarchivu.