Jan Ruml: Vsadili jsme na nové lidi, ti se naučili, jak má policie fungovat

Jan Ruml: Vsadili jsme na nové lidi, ti se naučili, jak má policie fungovat

Pořad v souvislostech


Spor o polskou justici, 30 let Policie ČR
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Neblahý osud Lukašenkových odpůrců a festival amatérského divadla Jiráskův Hronov

Spory o post šéfa BIS

13+
Audioarchiv
15. července 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Přesně 30 let existuje Policie České republiky, ozbrojený sbor zaměřený na ochranu bezpečnosti osob, majetku a veřejného pořádku a na předcházení trestné činnosti. Vystřídala dosavadní Veřejnou bezpečnost, jak se tato státní policejní složka jmenovala od roku 1947. Na jaké výzvy narážela polistopadová transformace a jaké místo má policie v demokratické společnosti? Nejen tyto otázky jsme rozebrali s Janem Rumlem, disidentem a polistopadovým politikem, ministrem vnitra České republiky v letech 1992 až 97.

"Bylo třeba vytvořit nový, demokratický, otevřený, nepolitický policejní sbor. Podařilo se nám to po mnoha peripetiích, které nebyly vždycky radostné, protože policisté museli projít nějakými prověrkami a ve vedení policie se museli objevit noví lidé," popisuje bývalý ministr tehdejší dilema, kdy nastala poptávka po lidech se zkušenosti s vedením bezpečnostních sborů; takoví byli ale zpravidla spojeni s minulým Sborem národní bezpečnosti. Řešení podle Jana Rumla spočívalo především v rychlém školení nových elitních policistů, v zahraničních stážích i přítomnosti lektorů z Francie, Německa či USA. "Ti lidé se v podstatě naučili, jak má policie fungovat. Šlo o to, aby policie byla věrná demokratickému zřízení a zároveň aby to byl tým profesionálů, kteří budou zvládat úkoly v oblasti bezpečnosti, prevence kriminality a tak dále," uvádí Ruml, který za krok směřující k důvěryhodnosti policie před veřejností pokládá i rozchod s vnějšími symboly komunistické Veřejné bezpečnosti: s uniformami, vozidly či samotným názvem. "Museli jsme policii nejen stabilizovat, ale také přesvědčit o tom, že aby jí lidé důvěřovali, což bylo velmi obtížné, musí kromě barev a uniforem hlavně změnit své chování k veřejnosti. Myslím, že se to podařilo v 90. letech zcela naplnit," domnívá se Jan Ruml. Za důležitou pokládá minimalizaci případů policejního selhání, oceňuje vysokou objasněnost trestných činů a také činnost policie během pandemie koronaviru.

Jsou okamžiky, kdy pociťuje hrdost na policii, nebo se za ni naopak stydí? Poslouchejte celý rozhovor s Janem Rumlem v druhé části relace 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony