Jan Paseka: Dodržováním opatření se můžeme projevit jako křesťané

Jan Paseka: Dodržováním opatření se můžeme projevit jako křesťané

Pořad v souvislostech


Vakcína Sputnik, testování církevních zaměstnanců
Budeme vysílat

13+
13+
13+
Vysílali jsme


Ministerské rošády a vývoj situace v Británii po úmrtí prince Philipa

O (staro)novém vedení ČSSD, o podmínkách pro sportování dětí a mládeže

Události týdne pohledem dvou poslanců
Audioarchiv
4. března 2021 13+ Autor: Filip Breindl

Požadavky zpřísněných opatření proti šíření koronaviru nepředstavují pro život katolické církve výrazné komplikace. Pokud například musí kněží do svých farností přejíždět mezi okresy, prokazují se příslušnými formuláři. Proglasu to řekl generální vikář královéhradecké diecéze Jan Paseka.

Podle něj dochází k prověřování, jak se církve týká nařízené testování zaměstnanců firem, bez ohledu na to ale biskupství pořizuje antigenní testy. Děje se tak ve spolupráci s organizací Cesta 121, která se stará o distribuci respirátorů či dezinfekce na fary a do kostelů. "Nechceme jen dodržovat literu opatření, která nám ukládá stát a vláda České republiky. Chceme na prvním místě chránit lidi, věřící, další osoby, s nimiž jsou kněží v kontaktu, i samotné kněze," řekl k tomu P. Paseka. Uvedl, že například v tomto týdnu dostali kněží pokyn, aby dbali na bezpečné prostředí pro svátost smíření a pokud to situace dovolí, udělovali ji ve větší místnosti.

Stejně jako představitelé dalších diecézí i v Hradci Králové zdůrazňují apel na dodržování všech nařízení, kterými se řídí bohoslužebný provoz. "Vyzýváme věřící a všechny lidi, aby tato opatření dodržovali, protože v nich vidíme pomoc pro bližního. I v těchto opatřeních se můžeme projevit jako křesťané tím, že myslíme na druhé lidi," prohlásil Jan Paseka.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta op. 1 č.  2 g-moll pro flétnu a kytaru - Larghetto; Autor: Händel Georg Friedrich; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony