Jan Lata: Pokud by nový nejvyšší státní zástupce přišel zvenčí, šlo by o nedůvěru žalobcům

Jan Lata: Pokud by nový nejvyšší státní zástupce přišel zvenčí, šlo by o nedůvěru žalobcům
17. května 2021 13+ Autor: Filip Breindl

S prezidentem Unie státních zástupců Janem Latou jsme v relaci 13+ rozebírali situaci státních žalobců poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ohlásil k 30. červnu odchod z funkce. Rezignaci zdůvodnil především tlaky ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Jan Lata ve svém pátečním prohlášení ocenil desetiletou práci Pavla Zemana, která vedla k posílení důvěryhodnosti a sebevědomí státního zastupitelství. Načasování rezignace ale nepokládá za šťastné. "Státní zástupce musí být schopen odolávat tlaku. Pavel Zeman je jediným nejvyšším státním zástupcem, který na svou funkci rezignoval, všichni ostatní před ním byli odvoláni. Některé výroky paní ministryně kritizující činnost státního zastupitelství mi připadaly prvoplánové a ne dobře vyargumentované, proto jsem neviděl důvod, proč za této situace rezignovat a otevírat jí další prostor," říká Jan Lata s tím, že za prvky nestability, o níž mluvil v souvislosti s nevhodným načasováním rezignace Pavla Zemana, pokládá nejen vyšetřování kauz typu Čapí hnízdo nebo Vrbětice, ale i celkové klima před volbami a pozici menšinové vlády. "Justice musí být nejen nezávislá sama o sobě, ale jako nezávislá se musí i jevit. V momentě, kdy tu jsou nějaké významné otevřené kauzy a najednou rezignuje nejvyšší státní zástupce, odůvodní to tlakem ministryně, pak rozumím tomu, že veřejnost může být znejistěna. Může se jí zdát, že zásahy politické moci do justice či státního zastupitelství jsou, byť tomu tak ani být nemusí. Státní zástupce, případně soudce, musí nejen být nezávislý, ale musí se tak i jevit v očích veřejnosti," zdůraznil Jan Lata.

Dodal, že se ze své pozice nechce vyjadřovat k tomu, zda má nástupce Pavla Zemana jmenovat současná vláda na návrh Marie Benešové, nebo až ta příští vzešlá z voleb do poslanecké sněmovny, jak chce opozice. Vysvětlil, proč pokládá za důležité, že ministryně avizovala výběr nového nejvyššího státního zástupce z řad současných žalobců, tedy nikoli osoby zvenčí. "Dokážu si představit možnost nějakého krizového manažera ve chvíli, kdy by ta situace byla v rozvratu. Taková situace ale podle mě není, domnívám se, že státní zastupitelství funguje dobře. Státních zástupců je 1200  a já nepochybuji, že řada z nich je schopná být velmi kvalitním nejvyšším státním zástupcem. Proto se domnívám, že případné jmenování někoho zvenčí státního zastupitelství by bylo vyjádřením určité nedůvěry v jeho fungování. Navíc se obávám, že v řadě věcí by takový člověk byl v cizím prostředí, kterému by nedokázal porozumět a efektivně ho řídit," uvedl k tomu Jan Lata. Dodal, že mezi výzvy pro nového nejvyššího státního zástupce bude patřit stále nedokončená novela zákona o státním zastupitelství. "Rozhoduje o tom zákonodárce, ale pokud by se nejvyššímu státnímu zástupci ve spolupráci patrně s novým ministrem spravedlnosti, který vzejde z voleb, podařilo dohodnout na základních aspektech toho nového zákona a poté tuto změnu schválit v parlamentu, pokládal bych to za velmi žádoucí," uzavřel prezident Unie státních zástupců.

Byly některé momenty jednání mezi Marií Benešovou a Pavlem Zemanem za hranou standardního vztahu ministerstva spravedlnosti a Nejvyššího státního zastupitelství? Měl Pavel Zeman čelit kárné žalobě, o níž mluvila Marie Benešová? Dozvíte se ze záznamu pořadu 13+, který najdete v audioarchivu.

NyníHudební siesta
Skladba: Slovácká suita op. 32 (1903) - Zamilovaní; Autor: Novák Vítězslav; Dirigent: Šejna Karel; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony