Jan Kasal: Názorový střet ve sněmovně nesmí přerůstat v násilí

Jan Kasal: Názorový střet ve sněmovně nesmí přerůstat v násilí
22. ledna 2021 13+, Události Autor: Filip Breindl

"Napětí tam bylo vždycky, ale to, co jsme viděli včera, nepamatuji, a to jsem schůze z takzvaného ´empajru´ řídil poměrně často," řekl Proglasu dlouholetý místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal. 

Hovořili jsme s ním o násilném chování nezařazeného poslance Lubomíra Volného, zvoleného v roce 2017 za SPD. Domáhal se odebraného slova a napadal zákonodárce, kteří se zastali předsedajícího schůze Tomáše Hanzela (ČSSD), a do politického slovníku zavedl výraz flákanec.

Lze to brát jako ojedinělý incident, nebo je na místě celou záležitost vnímat jako signál určitého vývoje politické kultury? "K různým incidentům docházelo i v našem parlamentu, připomenu, že se z balkónu vrhaly různé papíry a tisky na hlavu poslanců. Vidíme, že ta situace na politické scéně hrubne, ale že by došlo k fyzickým incidentům, to tu nebylo," vyjádřil Jan Kasal. Dodal, že průběhu konfliktu zřejmě nahrála nějaká osobní minulost mezi Volným a Hanzelem. Nezařazený poslanec se ale zároveň určitým vyhroceným chováním zjevně snaží oslovit voličskou veřejnost, jak lze podle Jana Kasala usuzovat i z jeho oblečení - pod sakem měl tričko s různými nápisy - a z ostentativního odmítání nošení roušky v jednacím sále.

"Nemyslím si, že se najde příliš mnoho lidí, kteří by to chtěli opakovat. Do parlamentu nepochybně patří ostré střety slovního charakteru, protože poslanci zastupují široké spektrum voličů, ale rozhodně to, co předvedl ten pan poslanec, je za hranou. Doufám, že mandátový a imunitní výbor to po zásluze ocení," pokračuje Jan Kasal, podle něhož by byl na místě finanční postih na horní hranici této sankce. "Neumím si totiž představit žádný o moc větší přestupek, kterého by se poslanec ve sněmovně mohl dopustit, než fyzicky napadnout předsedajícího,"  uvádí dlouholetý místopředseda, který tuto funkci vykonával v letech 1993-2010 s přerušením v době opoziční smlouvy ČSSD a ODS. Záležitost by podle něj měl spíše řešit "samočistící mechanismus" sněmovny v podobě postihu ze strany mandátového a imunitního výboru než policie, která dnes ohlásila, že se záležitostí zabývá. Jan Kasal také připomněl, že poslance bez ohledu na stranický původ a voličské zázemí váže slib dodržovat zákony České republiky. "Jednací řád je zákon a byl poslancem Volným porušen, takže tady došlo i k porušení poslaneckého slibu," říká předseda KDU-ČSL v letech 1999-2001.

Poslechněte si celý rozhovor v relaci 13+, uslyšíte například, jaké nástroje používali předsedající sněmovních schůzí k přerušení řečníka mluvícího od věci "v dřevních dobách českého parlamentarismu," jak uvedl Jan Kasal.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Sára byla devadesát let stará (1976); Autor: Pärt Arvo; Sóla: Leonard Sarah - soprán, Covey-Crump Rogers, Potter John - tenor, Bowers Christopher - varhany
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu slovesných...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony