Jan Daniel: Volby měly ukázat, že Syřané Asada stále chtějí

Odborník na Sýrii: Volby měly ukázat, že Syřané Asada stále chtějí
28. května 2021 13+ Autor: Jana Kuklová

S odborníkem na blízkovýchodní region Janem Danielem z Ústavu mezinárodních vztahů jsme v páteční relaci 13+ hovořili o výsledku prezidentských voleb v Sýrii.

Syrský prezident Bašár Asad bude ve svém úřadu pokračovat i ve čtvrtém sedmiletém funkčním období. Podle oficiálních výsledků získal ve středečních volbách přes 95 procent hlasů. Opozice, Organizace spojených národů a řada západních států nepovažují hlasování za demokratické ani legitimní. Jan Daniel v relaci 13+ upozornil na to, že voleb se nemohli zúčastnit všichni Syřané: “Týká se to například všech syrských uprchlíků v Turecku, nebo Syřanů na opozicí okupovaných územích. Kromě toho si také musíme uvědomit, že Asadovi kandidáti byli ve volbách vlastně jen tak na oko a nemohli vést žádnou skutečnou předvolební kampaň. Výsledky voleb potom ověřovali jen Asadovi spojenci, což je Írán a Rusko.”

Před volbami vyzvali syrští křesťanští představitelé obyvatele k účasti a k hlasování podle vlastního svědomí. Jan Daniel ve vysílání Proglasu objasnil, proč toto prohlášení lze vnímat i jako určité uznání legitimity současného režimu: “Vztah křesťanů žijících na území Sýrie musíme vnímat v kontextu dlouhodobých vztahů s Asadovým režimem. Asadova rodina pochází z minoritní skupiny Alavitů. Proto už od počátku své vlády tento režim zakládal své postavení na tom, že náboženské menšiny v Sýrii mají šanci se ubránit proti sunnitské většině jen tehdy, pokud se spojí dohromady. Křesťané, kteří Sýrii po vypuknutí občanské války před deseti lety svoji zemi neopustili, tak vnímají současný režim jako něco, s čím se musejí naučit koexistovat.”

V závěru 13+ potom Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů uvedl, že právě proběhlé prezidentské volby neovlivní vývoj současného konfliktu v Sýrii ani rozložení mezinárodních sil v zemi: “Od začátku bylo jasné, jak tyto volby dopadnou. Asadův režim jejich prostřednictvím chtěl okolním zemím i OSN ukázat, že Syřané Bašára Asada chtějí.”

Jaký dopad bude mít potvrzení Bašára Asada v čele Sýrie na pokračování desetiletého konfliktu v této zemi? Ovlivní nějak vztahy této země se zahraničními velmocemi či okolními státy blízkovýchodního regionu? Poznamená Asadovo postavení současná ekonomická krize Sýrie? Odpovědi najdete v záznamu rozhovoru s Janem Danielem v druhé části relace 13+.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony