Jako po dopadu meteoritu, popisuje důsledky bouře ve Stebně Květa Bittnerová

Jako po dopadu meteoritu, popisuje důsledky bouře ve Stebně Květa Bittnerová

Pořad v souvislostech


Aktuálně z regionů zasažených tornádem
Audioarchiv
28. června 2021 13+ Autor: Filip Breindl

V době, kdy obce na Břeclavsku a Hodonínsku zpustošilo tornádo, způsobila silná bouře značné škody také ve Stebně na Lounsku. Podle dnešního vyjádření meteorologů se jednalo o jev podobný tornádu, studený spodní proud bouře, který poničil asi 25 domů a hospodářská stavení. Živlu neušel ani mlýn nedaleko Stebna, který patří Květě Bittnerové. Hovořili jsme s ní v relaci 13+.

"V mém případě je poškozený dům, střecha, protekly nám stropy. Dům je posekaný od krup a jak létaly větve, poškodily fasádu. O stodole ani nemluvím. Měli jsme tu 80 nebo 90 stromů a zůstala z nich torza anebo byly úplně vyvrácené. Naprosto zdevastované jsou lesy v sousedství. Je to pohled, jako by tu vybuchla atomová bomba nebo meteorit," řekla Květa Bittnerová s tím, že Stebno vypadá podobně jako obce na Břeclavsku a Hodonínsku zasažené tornádem.

Obdobné jsou podle ní také aktuální potřeby obyvatel, kteří hlavně odklízejí zničené části domů, v případě mlýna Květy Bittnerové také stromů. "Tady byla oáza klidu a krásného prostředí. To byl rajský kousek země a teď je to devastace," uvedla o svém domově a obec Stebno popsala jako hezké místo plné nově opravených domů, které zůstaly v troskách. "Kostel je rozbitý, věž i střecha. Bylo by dobře spravit ten kostel, protože byl opravdu pěkný. Byl tam krásný park s nádhernými stromy, to je taky pryč," popsala Květa Bittnerová, která zmínila ničivý dopad bouře i na zvířata v přírodě. Potvrdila, že i Stebno stejně jako jihovýchodní Morava zažívá solidaritu. "Určitě je vidět, že lidé pomáhají jeden druhému. Přijíždějí i cizí lidé, někteří jen se podívat, ale většinou pomohou. Chtěla bych poděkovat těm, kteří nás navštívili a pomáhali nám."

Celý rozhovor s Květou Bittnerovou najdete v záznamu relace 13+ v audioarchivu.

ilustrační foto: Martin Holík, Radio Proglas